Krzyżyki tak, wuwuzele nie!

Mam nadzieję, że to wyłącznie przewrażliwienie posłanki PiS, Anny Sobeckiej i niezrozumienie regulaminu użytkowania stadionów na Euro 2012, wydanego przez PZPN, każe jej protestować przeciwko dyskryminacji katolików przy okazji mistrzostw Europy. Niepokój posłanki wzbudziła lista przedmiotów, których zabrania się wnosić na mecze. Obok broni palnej oraz ostrej, narkotyków, materiałów pirotechnicznych, zwierząt, kominiarek, kasków, parasoli, laserów, którymi publika lubi smagać piłkarzy po oczach, wuwuzeli (kto nie był zmuszony słuchać ich wycia co mecz, a także o każdej porze dnia i nocy na mundialu w RPA ten nie zrozumie co to za koszmar) znalazł się tam również zakaz wnoszenia „materiałów rasistowskich, ksenofobicznych, politycznych, religijnych i propagandowych”. Posłanka Sobcka alarmuje, że materiały religijne obejmują… krzyżyki i medaliki – tak przynajmniej powiedziała w rozmowie z tvn24.pl. – Zakaz obejmie wprawdzie symbole i innych religii, ale media podają wyraźnie, że chodzi tutaj o krzyżyki i medaliki. Więc wygląda to na katolicyzm, który jest pod dużym obstrzałem. Jeżeli zabrania się noszenia symboli katolickich, to jest to sprzeczne z konstytucją i jest to brzydka dyskryminacja.


Interpretacja, że może chodzić o krzyżyki i medaliki, a nie o proporce, banery z hasłami wywyższającymi jedną religię nad drugą, slogany religijno-polityczne, np. walczące o miejsce na multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam, wydaje mi się piramidalną bzdurą. Wyobrażacie sobie, że ochroniarze przy wejściu na stadion sprawdzaliby, co kto ma zawieszone na szyi i albo cofali do domu, ewentualnie pozwalali oddać medalik do depozytu? Żyjemy, co prawda w kraju wielu absurdów, ale tego nie wymyśliłyby nawet najtęższe umysły z PZPN. A zdolne one były nawet do zniknięcia orzełka z reprezentacyjnych koszulek!

Wśród symboli zakazujących wnoszenia m. in. różnego rodzaju broni czy butelek znajduje się również przekreślona kartka i wyjaśnienie: „Materiały rasistowskie, ksenofobiczne, polityczne, religijne i propagandowe”. Jako poseł na Sejm RP stanowczo protestuje i żądam podjęcia jak najszybszych działań zmierzających do zmiany tego regulaminu!” – żąda posłanka Sobecka w liście do minister sportu, Anny Muchy i interpelacji do marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Trudno się nie roześmiać, czytając jak posłanka domaga się zgody na materiały rasistowskie, ksenofobiczne, polityczne, religijne i propagandowe. Gdyby jednak wieszczony przez nią najczarniejszy scenariusz miał się spełnić i na stadiony nie chciano wpuszczać ludzi z krzyżykiem na szyi, gotów jestem iść z posłanką w marszach protestu gdziekolwiek będzie trzeba!

Wuwuzele tak, wypaczenia nie! Poza tym czy w konsekwencji zabronimy też Anglikom wnosić na stadiony ich flagi z krzyżem św. Jerzego?

Z OSTATNIEJ CHWILI: Właśnie dostałem sms od osoby, która twierdzi, że widziała uzasadnienie zakazu wchodzenia na mecz z krzyżykiem lub medalikiem. PZPN jest ponoć motywowany troską o kibiców, którzy w nerwach mogliby… połknąć medalik lub krzyżyki i doznać zadławienia! Jestem pewien na 99 procent, że mnie podpuszcza. Plizz, niech to będzie prawda, że mnie wkręca…

18 komentarzy

 1. pete-1977

  14 marca 2012 at 10:31

  Rafał
  Idąc dalej tokiem myślenia posłanki Sobeckiej to Portugalczycy nie mogli by grać w swoich strojach bo tam o ile się nie mylę jest wielki krzyż na piersiach. A Anglicy nie mogli by wnosić flag narodowych. Że tez wszystko musi być sprowadzane do bełkotu politycznego. A najgorsze jest to, że im bliżej mistrzostw tym tego bełkotu politycznego będzie więcej.

 2. qpgg

  14 marca 2012 at 10:35

  polityczna poprawność = absurd i głupota

 3. Gość: Olek, 088156090103.wroclaw.vectranet.pl

  14 marca 2012 at 10:40

  Panie Michale, JoAnny Muchy:)

 4. pete-1977

  14 marca 2012 at 10:42

  nawet ludzie w PZPN nie mogą być aż tak głupi, znajomy ewidentnie cię wypuszcza. Chociaż trzeba przyznać, że pomysł na uzasadnienie jest pierwsza klasa – tzn absurd pierwsza klasa.

 5. Gość: Wie, dfh224.neoplus.adsl.tpnet.pl

  14 marca 2012 at 11:00

  Nie żebym się wymądrzał, ale w inię tzw. politycznej poprawności, na rynki arabskie nike produkuje koszulki Barcelony, w których krzyżyk w herbue jest pozbawiony poziomej kreski. Ostał się jeno pasek pionowy…

 6. pete-1977

  14 marca 2012 at 11:06

  ale na szczęście my nie żyjemy a krajach arabskich. Zresztą tam to nie jest kwestia politycznej poprawności tylko przejaw dyskryminacji religijnej.

 7. scv78

  14 marca 2012 at 11:11

  Materiały rasistowskie, ksenofobiczne, polityczne, religijne i propagandowe… Hmmm, biorąc pod uwagę, że w moich terenach wciąż pamięta się o UPA, to ciekawi mnie, czy ktoś podniesie wniosek o zakaz wnoszenia na boiska Euro materiałów zaopatrzonych w ukrainskiego „trizbua” – tęsknię za chwilą gdy ktoś w końcu tą zakłamaną ideę poprawności politycznej doprowadzi do granic absurdu.
  ps. nie mam nic przeciw trizubowi; swoją drogą podróżując ostatnio po wschodnich rubieżach RP natrafiłęm na zapomniany cmentarz ukraiński z okresu akcji Wisła. Kamienne tabliczki z samymi imionami, dwucyfrowymi liczbami (przeważały wartości od 16 do 22), trizubami i napisem upa. Nawet mając świadomość, o co w tym wszystkim chodziło – wstrząsające.

 8. Gość: Klimczok, dynamic-78-8-108-156.ssp.dialog.net.pl

  14 marca 2012 at 11:28

  Dlaczego „wuwuzele”? To takie niepolskie określenie. Ja używam słowa „,małyszówka”, bo na długo przed mundialem w RPA tego typu sprzęty były używane na skoczniach, a raczej pod nimi. Powinniśmy używać naszych polskich słów i oddawać w ten sposób hołd Mistrzowi z Wisły:)

 9. pete-1977

  14 marca 2012 at 11:45

  Oj przepraszam Michał
  Zauważyłem, że w pierwszym poście napisałem „Rafał”.
  To tak jak się na ten sam temat dyskutuje jednocześnie z kolegą i pisze post.

 10. dr.mak25

  14 marca 2012 at 12:15

  Ja się pytam gdzie jest krzyż(yk) ?

 11. dr.mak25

  14 marca 2012 at 12:16

  @pete-1977

  Hmm nie wiedziałem, że ze red. Stecem jesteście już kolegami

 12. pete-1977

  14 marca 2012 at 12:47

  dr.mak25
  nie jesteśmy. zwracam się po imieniu bo choćby z racji wieku zwracanie się „per Panie Michale” było by odrobinę dziwne. nie jestem wiele młodszy. Zresztą gdzieś czytałem, nie wiem nawet czy nie na tym blogu, że Pan Michał – ukłon w Twoją stronę – nie miał nic przeciwko zwracaniu się „per Ty”

 13. pol_michal

  14 marca 2012 at 13:04

  @pete-1977
  Wręcz żądam żebyśmy wszyscy byli ze sobą na ‚ty’;)

  @Klimczok
  Myślę, że Małysz by sie obraził za łączenie go z tym jazgotem. Zresztą mi tę traby pod skocznią tak nie przeszkadzały jak na stadionach w RPA, skąd wychodziłem z migreną

  @scv78
  Jestem pewien, że ochroniarz zatrzymałby na bramce dekolt z krzyżykiem, a przepuścił trizub, bo przecież nie skumałby co to

  @Wie
  Podobno opowieść o koszulkach barcy bez krzyżyka na rynek arabski to legenda miejska. Widział ktoś kiedyś taką koszulke w realu?

 14. foltek_tom

  14 marca 2012 at 14:44

  Ostatnio jak byłem na meczu 5 ligi lokalnej drużynki, miałem czerwone bokserki, dobrze, że kazano mi ich zdjąć, wszak, czerwony, to komunistyczny.

 15. Gość: , abnq166.neoplus.adsl.tpnet.pl

  14 marca 2012 at 16:15

  wuwuzele to najgorszy wynalazek w dziejach ludzkości.

 16. pete-1977

  14 marca 2012 at 16:56

  wuwuzele to dopiero trzeci najgorszy wynalazek
  pierwszy to pzpn a drugi to ustrój demokratyczny Polski początku 21 wieku.
  Polacy są twórcą numeru 1 i 2 więc to chyba powód do dumy

 17. stackwaddy

  14 marca 2012 at 19:27

  Ostatni raz dąłem w wuwuzelę w 1979 roku.

 18. matik155

  14 marca 2012 at 23:44

  Panie MIchale,
  badzmy powazni nie da się skontrolować przy wejsciu na stadion czy ktos ma krzyzyk czy nie.
  Ps. Panie Michale chcialbym już podać informację na FanPagu Poniedzialkowego Programu Pikarskiego kto skomentuje finał LM na nSPORCIE, ma Pan odpowiedz na moje pytanie?
  pozdrawiam

Zostaw odpowiedź