Zapytaj Iniestę. I wygraj!

Za chwilę wskakuję w samolot i jak wszystko dobrze pójdzie jutro, przy okazji prezentacji nowych, mundialowych butów Nike (podobno tym mają być dla firmy czy iPhone dla Apple’a) mam wywiad jeden na jeden z Andresem Iniestą! I jak zwykle w podobnych przypadkach chcę zaprosić moją ukochaną blogosferę do wspólnej zabawy. Otóż zabieram ze sobą biografię gwiazdy Barcy „Iniesta. Rok w raju”, która może nie jest dziełem wybitnym, zwłaszcza, że kończy się na triumfie w Lidze Mistrzów w 2009 roku. Zamierzam jednak poprosić go autograf w książce może nawet imienny), co uczyni ją prawdziwą gratką dla każdego fana futbolu, nie tylko Barcelony, albowiem Iniesta – ze swymi arycważnymi golami w arcyważnych momentach – to jedna z najbardziej pozytywnych postaci naszych czasów. Tę książkę dam temu z Was, kto wymyśli pytanie do Andresa, a ja rzeczywiście mu je zadam. Już to przerabialiśmy na blogu np. z Cristiano Ronaldo. Podsumowując: Wy zadajecie pytania, ja wybieram najlepsze, zadaję Inieście i borę dla zwycięzcy autograf. Comprendo?

Oczywiście sam mam do niego mnóstwo pytań: o zbliżający się mundial, kolejną konfrontację z Brazylią po porażce w Pucharze Konfederacji, Diego Costę, który właśnie debiutuje w reprezentacji Hiszpanii (akurat przeciwko Włochom, choć rok temu grał przeciwko Italii w barwach swojej ojczyzny, Brazylii) a moim zdaniem nie powinien, Leo Messiego – czy rzeczywiście jest wypalony… itp. I oczywiście o decyzję Carlesa Puyola, który ogłosił, że odchodzi z Barcy. Czy czytał wzruszający wpis swego partnera z Barcy i partnera Puyiego z obrony, Gerrarda Pique. Wzruszający nad wyraz, bo choć w ostatnich latach z futbolem żegnało się wiele legend, kończąc przy tym pewną epokę: Paolo Maldini czy Edwin van der Sar, to jednak nikt nie pożegnał kolegi tak jak Pique.

„Mój anioł stróż”
Gerard Pique

Nadszedł ten dzień. Odchodzisz. Mimo że takie jest życie, nie potrafię wyobrazić sobie Barcelony bez ciebie. Kiedy spoglądam wstecz i wspominam Paryż czy Rzym, pierwszy obrazek, jaki przychodzi mi na myśl, to ty wznoszący Puchar Europy. Na Wembley oddałeś ten przywilej Abiemu – to gest, który czyni cię jeszcze większym. Moja generacja oraz te młodsze nie wiedzą czym jest Barca bez Puyiego w obronie, z opaską kapitańską i z „5” na plecach. Przypuszczam, że już nic nie będzie takie samo.
Poznałem cię prawie sześć lat temu. Ty byłeś kapitanem i symbolem drużyny, a ja młodzianem, który przychodził, by zawojować świat. Od pierwszego dnia nawiązaliśmy znakomite relacje, zarówno na boisku, jak i poza nim. U twego boku czułem się chroniony, wiedziałem, że jeśli kiedyś popełnię błąd, ty będziesz w pobliżu, żeby mnie uratować. Jesteś moim aniołem stróżem.
Chcę, żebyś wiedział, że będę tęsknił za naszymi rozmowami w szatni, za twoimi radami, a przede wszystkim, za twoimi „żartami” na placu gry. Jesteś wyjątkowy i niepowtarzalny. Śmieszy mnie, gdy mówią, że sprowadzą „nowego Puyola”. Niech szukają dalej. Nigdy go nie znajdą.
Dziękuję za wszystko, Puyi”

Na pytania czekam do jutra do 11!
Trzymajcie kciuki,

60 komentarzy

 1. ~kaja.g

  5 marca 2014 at 11:10

  Spytałabym go o to, czym zajmowałby się w życiu gdyby nie został piłkarzem.

 2. ~Mariusz

  5 marca 2014 at 11:12

  Pytam Iniestę i wygrywam 🙂

  „Jest 6 maja 2009 roku. Mija trzecia, doliczona minuta meczu, a Twój strzał ląduje w okienku bramki Petra Cecha. Gol, który eliminuje Chelsea. Jaka była Twoja pierwsza myśl, która przebiegła drogę z samego serca do głowy?”

  1. ~Owcu

   5 marca 2014 at 16:39

   Czy zdawanie studiów jako zawodowy piłkarz było bardzo trudne, oraz czy ich ukończenie sprawiło, że stałeś się innym człowiekiem w zyciu, lub na boisku?

 3. ~Zet

  5 marca 2014 at 11:16

  Czy opuścisz kiedyś Barcę dla innego klubu?

 4. ~Radek

  5 marca 2014 at 11:17

  Witam. Moje pytanie do Andresa jest dość złożone. Zwyciężyłeś w rozgrywkach Ligi Mistrzów,wielokrotnie zdobywałeś z Barceloną Mistrzostwo Hiszpanii i Puchar Hiszpanii,triumfowałeś z reprezentacją Hiszpanii w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Osiągnąłeś niemal wszystko o czym marzy zawodowy piłkarz w swojej karierze,jakie cele przed sobą stawiasz i co motywuje Cię do dalszej gry w piłkę nożną?

 5. ~uagun

  5 marca 2014 at 11:20

  Spytałbym: Gdybyś mógł wybrać po obecnym sezonie – kogo zatrzymałbyś w drużynie Barcelony: Puyola czy Valdesa ?

 6. ~Andrzej

  5 marca 2014 at 11:21

  Nosimy to samo imię, obchodzimy w tym samym dniu urodziny (11.05)- chciałbym zapytać Andresa co uznałby za największy prezent urodzinowy.

 7. ~Darek

  5 marca 2014 at 11:21

  Czy zamierzasz zakończyć karierę w Barcelonie, a może pójdziesz śladami np. Raula i spróbujesz szerzyć ideę futbolu w mniej ‚piłkarskich’ krajach?

 8. ~dawid

  5 marca 2014 at 11:22

  Wraz z odejściem Carlesa Puyola kończy się pewna era w historii Barcy, odchodzi jeden z najwybitniejszych kapitanów ostatnich lat. Patrząc w przyszłość, pomijając aktualnych wicekapitanów, czy widzisz jego następcę, kogoś o katalońskiej krwi, kogoś kto jest w stanie zmotywować swoich kolegów tak mocno i z takim zaangażowaniem jak robił to Puyi?

 9. ~Karol

  5 marca 2014 at 11:22

  Pytanie do Iniesty. Co dała ci wspólna praca z pepe guardiola . Na jakim dzisiaj był bys poziomie .

 10. ~Adr

  5 marca 2014 at 11:24

  Czy nie uważasz że zasłużyłeś na Złotą Piłkę? Nigdy nie zazdrościłeś tego trofeum Leo,lub nie czułeś się poszkodowany z wyboru zwycięzcy?

  Czy nie myślałeś by opuścić klub gdy w ostatnim roku Rijkarda zespół zaliczał dramatyczny upadek?

 11. ~Damian25

  5 marca 2014 at 11:27

  Moje pytanie do Iniesty: Czy jesteś zwolennikiem powstania nowego państwa – Katalonii, i jakie twoim zdaniem skutki dla futbolu katalońskiego i samej prowincji katalońskiej może to przynieść?

 12. ~Klamecki

  5 marca 2014 at 11:29

  Czym dla Ciebie jest gra w Barcelonie, co się czuje wybiegając w klubowej koszulce na boisko?

 13. ~Piotr Kaliński

  5 marca 2014 at 11:30

  Andres, Barcelona potrafi grać na galaktycznym poziomie, wszystko wam się udaje, akcje są „naturalne” i cały zespół działa, jakby miał jeden mózg. Wtedy jesteście niedostępni dla przeciwników. Ale znamy też Barcę, której nie wychodzi. Ci sami nadzwyczajni piłkarze, to samo boisko, a jednak nic się nie udaje. Interesuje mnie, jak ty to widzisz. Czym się różnią te dwa stany? Od czego zależą? Co zauważasz w swojej grze i w grze kolegów, gdy przechodzicie z trybu galaktycznego na „kruchy” i na odwrót.
  Pozdrawiam.

 14. ~Marcin

  5 marca 2014 at 11:33

  Pytanie :
  Jaki stadion robi na Tobie największe wrażenie nie uwzględniając oczywiście Camp Nou ?

 15. ~Janusz

  5 marca 2014 at 11:33

  Czy ma swoją ulubioną formę motywacji do życia, pracy,do gry?
  Czy jest jakaś książka,film,cytat ?

 16. ~RMN

  5 marca 2014 at 11:34

  Moje pytanie do Iniesty:

  Twoim piłkarskim idolem w dzieciństwie był Pep Guardiola. Co czułeś, gdy dowiedziałeś się, że to właśnie on zostanie trenerem Barcelony i jak oceniasz z perspektywy czasu Waszą współpracę w klubie?

 17. ~Michasiuu

  5 marca 2014 at 11:35

  Moje pytanie do Iniesty brzmiało by :

  „Grasz w jednym z najlepszych klubów świata jesteś mistrzem świata i europy. Wydaje się że piłkarsko osiągnąłeś wszystko Czy jest coś co jako piłkarzowi nie udało Ci się osiągnąć wg. samego Ciebie ? „

 18. ~@walterluk

  5 marca 2014 at 11:35

  Guardiola, Abidal, Tito, Valdes, Puyol odeszli lub odchodzą (różne były oczywiście okoliczności i powody ale skutek taki sam – nie ma ich lub nie będzie w klubie) i zakończył się pewien okres najlepiej grającej drużyny w historii. Czy Iniesta też rozważa odejście z Barcelony i szukanie nowych wyzwań sportowych?
  Jeśli zostanie wybrane moje pytanie to bardzo proszę o dedykację dla mojej siostry Klaudii, która jest wielką fanką Don Andresa.

 19. ~anton

  5 marca 2014 at 11:38

  Jaka jest najniegrzeczniejsza rzecz jaką zrobiłeś w życiu? 😀
  (podejrzewam ze to będzie coś w stylu „nie przeprosiłem kolegi za niedokładne podanie” „nie przyznaLem się żonie ze nie smakuje mi jej obiad i zjadłem na mieście” ^^)

 20. ~filon

  5 marca 2014 at 11:44

  Czym, dla Ciebie jako osoby pochodzącej spoza Katalonii, jest język kataloński i kultura tego regionu? Czy popierasz dążenia do niepodległości?

 21. ~Damian

  5 marca 2014 at 11:45

  Wielu ludzi kochających futbol żyje w pewnym 4-leciu odliczając czas od Mundialu do kolejnych MŚ.Wlasnie Ty w spektakularny sposób zdobywając bramkę na wagę zwycięstwa w wielkim finale dałaś pierwszy w historii Puchar Świata dla Hiszpanii.Czy poczułeś wtedy coś magicznego,chociażby to że tym golem zjednoczyłeś zwaśnionych kibiców w całej Hiszpanii,dając im tak upragniony i długo wyczekiwany sukces ?

 22. ~Daniel

  5 marca 2014 at 11:45

  Moje pytanie: Czym w Twoim życiu są wina i Wasza rodzinna winnica?

 23. ~Ever

  5 marca 2014 at 11:46

  Jeśli chodzi o Andresa, zawsze kojarzy mi się z nim zakładanie siatek, bo po prostu robi to nałogowo.

  Zapytałbym o te jego słynne „Caño” bądź „Tunel” — czy daje mu to specjalną satysfakcję? Czy pozwala odczuwać większą radość z gry? Zwykły element ośmieszenia przeciwnika czy rzecz dająca radość prawie taką jak przy świetnym podaniu lub asyście?

  Czasem mam wrażenie, że to jeden z sensów gry dla Iniesty. O liczbę nie ma co pytać… za dużo. 🙂

 24. ~Kamil Łydka

  5 marca 2014 at 11:48

  Andreas, jak skomentujesz obecną sytuację na Ukrainie i jaki ma to wpływ dla ukrainskiej piłki nożnej ?

 25. ~Tomasz N.

  5 marca 2014 at 11:53

  Mam takie pytanie do Andreasa : Jak to jest byc najlepszym pilkarzem Barcelony , ale pozostawac wiecznie w cienu Messiego ? , oraz czy nie jest mu troche smutno , ze w plebiscytach na najlepszych pilkarzy globu tez zawsze pozostaje w cieniu , choc tak naprawde byly sezony , ze jaknajbardziej zaslugiwal na zwyciestwo ??

 26. ~Kubosław

  5 marca 2014 at 11:56

  Od początku swojej kariery z futbolem grałeś z Xavim, Carlesem Puyolem i Victorem Valdesem. Ci dwaj ostatni po sezonie opuszczą klub, a Xaviemu też jest już bliżej do zakończenia kariery. Czy jestem gotów na to, by poradzić sobie bez nich zarówno na murawie jak i w szatni?

  Jeśli wygram to poproszę o dedykację dla Magdy 🙂

 27. ~Kacper #mistrz

  5 marca 2014 at 11:59

  Ile przeciętnie zużywasz żelu do włosów? (to pytanie do Andreasa i Pana Michała Pola 🙂 )

 28. ~SpeedFire

  5 marca 2014 at 12:05

  Grałeś przeciwko najlepszym zawodnikom w całej swojej dotychczasowej i jakże obfitej w trofea karierze. Z jakim ze swoich przeciwników zagrałbyś najchętniej w jednej drużynie?

 29. ~Łukasz

  5 marca 2014 at 12:24

  Witam,

  Jestes jednym z topowych o ile nie topowym zawodnikiem ktorem bardzo ciezko zabrac pilke. Jak to sie stalo ze ta cecha pilkarska jest tak mocno u Ciebie rozwinieta? Specjalnie ja trenowales czy to raczej predyspozycje naturalne?
  Pozdrawiam Łukasz

 30. ~Kuba

  5 marca 2014 at 12:35

  Gol na wagę awansu do finału Ligi Mistrzów z Chelsea, czy bramka strzelona w doliczonym czasie gry dająca Mistrzostwo Świata w 2010 roku?

 31. ~Dawid8

  5 marca 2014 at 12:39

  Jak Ty pożegnasz Xaviego?

 32. ~Pan Leon

  5 marca 2014 at 12:39

  Pytanie do Andresa Iniesty:

  Jak wiemy Camp Nou jest olbrzymim stadionem, największym jeśli chodzi o ilość miejsc w Europie. Nie czujesz czasem, że stadion to jednak uśpiony gigant? Nie brakuje Ci tego co jest spotykanie w bardzo wielu miejscach świata czyli zorganizowanego, przede wszystkim głośnego, ciągłego i wspierającego dopingu. Mam wrażenie, że grałoby się Wam wszystkim o wiele łatwiej a na rywala wywierana byłaby o wiele większa presja.

 33. ~Piotr

  5 marca 2014 at 12:45

  Czy jako zawodnik z takim przeglądem pola gry, grając w tzw. Dziadka wchodzisz czasami do środka??

 34. ~Piotr

  5 marca 2014 at 12:55

  Anders, czemu jesteś najlepszy na świecie???

 35. ~Daniel Patrzyk

  5 marca 2014 at 13:26

  1. Który z piłkarzy był Twoim autorytetem, kiedy stawiałeś pierwsze kroki w futbolu?

  2. Carles Puyol Ci pomógł? Wielu zawodników, często właśnie jego wymienia, jako tego który szczególną uwagę zwraca na młodszych od siebie graczy.

  3. Zważywszy na to, że wygrałeś już wszystko, jakie masz plany na przyszłość?

  4. Pod koniec letniego okna transferowego w światowych mediach pojawiła się informacja o rozmowach Barcelony z trzema klubami: Manchesterem City, United, a także PSG w sprawie Twojego transferu. Było coś na rzeczy?

  5. Żałujesz jakieś decyzji w swojej karierze?

  6. Czy potrafisz wskazać jakiegoś zawodnika, który stylem gry przypominałby Ciebie?

 36. ~diego_armando

  5 marca 2014 at 13:40

  Chciałbym zapytać czy nie żałuje decyzji o związaniu się przez całą karierę z jednym klubem? Oczywiście Hiszpanie rzadko sprawdzają się poza granicami swojego kraju, ale czy nie myślał kiedyś o tym jakby to było na boiskach angielskich, włoskich, czy francuskich?

  ps. książkę przeczytałem, jest rzeczywiście poprawna do obrzydzenia (tak jak inne z serii o piłkarzach FBC), ale z drugiej strony prawdziwy Cules wyciągnie wiele ciekawostek z drugiego planu, dlatego bardzo mi się podobała (nie każdy ma takie przygody jak Merson czy Iwan;)

 37. norbik9797

  5 marca 2014 at 13:44

  Co czułeś jak w dzieciństwie poszedłeś do szkółki Barcy, skoro jak byłeś małym chłopcem powiedziałeś w pewnym wywiadzie, że jesteś fanem Realu Madryt?

 38. ~Matt

  5 marca 2014 at 13:52

  Czym dla Ciebie jest tiki-taka?

 39. ~kyka

  5 marca 2014 at 14:18

  Pytanie: czy uwazasz ze przywrocenie na trybuny boixos nois spowodowalo by znaczne ozywienie dopingu na stadionie co znaczaco pomaga w trudnych momentach dla zespolu podczas meczu ? I czy ten brak dopingu nie wplywa na zbyt ospala gre zespolu w ostatnim czasie ?

 40. ~Filip

  5 marca 2014 at 14:21

  Spytałbym Andresa Iniestę o to, czy myśli teraz, z perspektywy czasu o tym, że zawód piłkarza nie wiąże się już tylko z grą w piłkę, ale również profesjonalnym zachowaniem poza boiskiem. Jak się odnajduje wśród fanów bezpośrednio – oko w oko? Podczas gdy jest ambasadorem różnych akcji promocyjnych (zarówno komercyjnych, jak i charytatywnych).

 41. ~Marek Wasiński

  5 marca 2014 at 15:06

  Pytanie do Iniesty: Którą z bramek uznajesz za ważniejszą w swojej karierze – tą strzeloną Chelsea w półfinale Ligi Mistrzów 08/09 czy tą strzeloną w finale Mistrzostw Świata 2010?

 42. ~grabarz

  5 marca 2014 at 15:49

  Czy piłeś kiedyś polskie wino? 🙂

 43. ~Daria

  5 marca 2014 at 16:49

  Jaki jest Twój najpiękniejszy moment w całej karierze ?

 44. ~M

  5 marca 2014 at 17:23

  Czy zastanawiałeś się jak niewiele czasami dzieli zwycięzców od przegranych? Gdyby w 2009 r. w półfinale z Chelsea Essien nie minął się z piłką nie byłoby Twojej bramki. Z kolei gdyby w 2012 r. w półfinale z Chelsea, Messi trafił z karnego z pewnością nic nie odebrałoby awansu Barcelonie.

 45. ~Pedro

  5 marca 2014 at 17:26

  Pytanie do Andresa: Co byś robił w życiu gdyby nie futbol? Myślałeś na którymś etapie swojego życia nad zawodem, który w ogóle nie byłby związany z piłką nożną? Każde dziecko ma w dzieciństwie wymarzony zawód, np. strażak, lekarz, mechank. Ty też tak miałeś?

 46. ~Rafał G.

  5 marca 2014 at 17:57

  Moje pytanie:

  Zagrałeś w ogromnej ilości meczów w klubie- Barcelonie i w reprezentacji Hiszpanii. Który mecz był dla Ciebie najważniejszy i dlaczego?

 47. ~Scyzoryk

  5 marca 2014 at 19:23

  Który gol był dla Ciebie ważniejszy: Czy ten strzelony Chelsea w ostatnich minutach półfinału Champions League na Stamfford Bridge ? Czy może bramka w finale mistrzostw świata w 2010 r. strzelona Holandii ?

 48. ~Aroo

  5 marca 2014 at 20:08

  Kogo lub co zabrałbyś na bezludną wyspę?

 49. ~Piotr Płachta

  5 marca 2014 at 22:33

  Dlaczego Ibrahimovic nie zrobił furory (kariery) w Barcelonie?

 50. ~Jarek

  5 marca 2014 at 22:46

  „Jesteś jednym z najbardziej utytułowanych zawodników na świecie. Zdobyłeś wiele najcenniejszych trofeów. Czy jest coś jeszcze, w Twojej piłkarskiej karierze, co chciałbyś osiągnąć?”

 51. ~julek

  5 marca 2014 at 23:39

  Którą drużynę uważasz za wspanialszą czy Barcelonę – Guardioli (trenera) czy może reprezentację Hiszpanii z lat 2008-2012 ?

 52. ~Dobromiła

  5 marca 2014 at 23:49

  Jak to jest: żyjesz w słonecznej Hiszpanii i ciągle jesteś blady?

 53. ~Maksymilian

  6 marca 2014 at 01:40

  spytałbym tak: Wielu ludzi uważa ciebie oraz Xaviego za najlepsza dwójkę pomocników na świecie. Czy myślisz, że twoja kariera potoczyłaby się tak samo wspaniale gdyby w składzie twojej drużyny nie znajdował się Creus?

 54. ~Karol

  6 marca 2014 at 09:52

  Pytanie : Na czym polega fenomen ” Dumy Katalonii”
  ?

 55. ~Rafał7

  6 marca 2014 at 12:03

  Jakiego piłkarza z którym kiedykolwiek występowałeś w jednej drużynie uznał byś za najlepszego? Czy jest to Leo Messi? Oraz jakiego piłkarza przeciwko ktoremu grałeś uznał byś za największego rywala na boisku?

 56. ~jakmen

  6 marca 2014 at 12:13

  Moje pytanie:

  Czy śniłeś kiedyś o innym klubie niż Barcelona?

  Zarówno w rzeczywistości jak i podczas snu.

 57. ~mejku

  6 marca 2014 at 15:19

  Josep Guardiola to niezwykły trener, nie tylko zmienia styl gry drużyny, ale także styl gry zawodników. Na czym polega jego fenomen i dlaczego każda drużyna jaką prowadzi jest poza zasięgiem innych?

 58. ~Grmli

  6 marca 2014 at 20:11

  Czy po zakończeniu kariery wyobraża sobie krzewienie piłki w jakichś egzotycznych krajach, Polsce np.

Zostaw odpowiedź