Wybierzmy Sportowe Wydarzenie 25-lecia!

PS_25l4 czerwca 2014 roku minie ćwierć wieku od wyborów z 1989 roku, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności, pieczętując upadek komunizmu i dając impuls do przemian politycznych, gospodarczych i społecznych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Był to wielki triumf wspólnoty. Warto więc dziś wspólnie zadać sobie pytanie, co nam dzięki tym przemianom i takim ich skutkom jak wejście Polski do Unii Europejskiej najbardziej się udało? Stąd pomysł „Przeglądu Sportowego” i redakcji sportowej TVP byśmy wspólnie z Wami wybrali Sportowe Wydarzenie 25-lecia w naszym kraju.

Wszyscy kandydaci w Plebiscycie

PRL miał swoje niezapomniane imprezy, dziś obrosłe już legendami jak kolarski Wyścig Pokoju, zwycięskie mecze hokeistów z ZSRR, kadrowiczów Kazimierza Górskiego z Anglią w Chorzowie, sukcesy lekkoatletów na Stadionie XX-lecia, na którego miejscu króluje dziś Stadion Narodowy czy wygrane turnieje bokserskie pięściarzy Papy Stamma. I wiele innych. Ale i my w ostatnich 25 latach nie mamy się czego wstydzić. Mieliśmy imprezy, którymi żyliśmy przez długie miesiące, najpierw przygotowań, potem pękaliśmy z dumy gdy trwały, a gdy wybrzmiały, dyskutujemy o nich do dzisiaj. Żadne z PRL-owskich wydarzeń, choćby nawet najbardziej wspierane przez ówczesne władze w ramach propagandy sukcesu, nie mogą się równać z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012. Imprezą prawdziwie globalną, z której przygotowaniem wykonaliśmy drugi największy skok cywilizacyjny, po odbudowie Polski z wojennych zgliszczy. Przede wszystkim zmieniliśmy postrzeganie naszego kraju w Europie – ironiczne „polnische Wirtschaft” stało się synonimem sukcesu.

A przecież kandydatów jest więcej: Finał Ligi Światowej siatkarzy w 2001 i koszykarski Eurobasket w 2009. Kolarski Tour de Pologne, zachwycający co rok profesjonalizmem na poziomie Tour de France czy Giro d’Italia, wszedł zresztą przecież do prestiżowego Pro Tour czy Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Sopocie w 2014. Walka bokserska o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej Kliczko – Adamek na Stadionie we Wrocławiu czy wreszcie Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem w 2002 roku. Ten gdy pod Wielką Krokiew, dmuchać pod narty idolowi całej Polski, Adamowi Małyszowi zjechało ponad 50-tysięcy narodu, dając gigantyczną salwę do „małyszomanii” i tworząc tak wyjątkową atmosferę, że czołowi skoczkowie narciarscy świata wspominają ją do dzisiaj.

A Wy z której sportowej imprezy w Polsce jesteście najbardziej dumni? Zapraszam do wspólnych wspomnień i wspólnej zabawy!

Sprawdź Regulamin Konkursu

1 Comment

  1. ~Szitaka

    4 maja 2014 at 18:13

    „4 czerwca 2014 roku minie ćwierć wieku od wyborów z 1989 roku, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności, pieczętując upadek komunizmu i dając impuls do przemian politycznych…” – czy Pan jest upośledzony czy tylko skutecznie zindoktrynowany ?

Zostaw odpowiedź