Wyjątkowy taki Plebiscyt!

80 Plebiscyt Przeglądu SportowegoCzas zacząć ulubioną zabawę większości Polaków kochających sport i jednocześnie jedno z najważniejszych wydarzeń świata sportu w naszym kraju – doroczny Plebiscyt “Przeglądu Sportowego” na 10 Najlepszych Sportowców Polski. W tym roku czeka nas edycja wyjątkowa. Po pierwsze dlatego, że będzie to jubileuszowa – 80. odsłona drugiego najstarszego tego typu konkursu na świecie. W 1926 roku, z inicjatywy Kazimierza Wierzyńskiego, ówczesnego redaktora naczelnego „PS”, postanowiono, aby czytelnicy wybierali corocznie Dziesięciu Najlepszych Sportowców Polski, z których pierwszy zyskiwał miano Sportowca Roku. W gronie zwycięzców znaleźli się legendarni sportowcy rozsławiający Polskę na świecie. Wśród nich wymienić należy zarówno bohaterów 20-lecia międzywojennego, takich jak Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, sławy powojenne – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek, jak i współczesnych herosów sportowych aren z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak i Adamem Małyszem na czele.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego

Ale po drugie ta edycja będzie wyjątkowa dlatego, że nasi sportowcy jakby umówili się, żeby uczcić jubileusz swego Plebiscytu i przez cały rok rozpieszczali kibiców sukcesami, spodziewanymi i niespodziewanymi, rozsławiając przy tym Polskę na całym świecie. Złote medale olimpijskie Kamila Stocha, Justyny i Zbigniewa Bródki, wielki triumf siatkarzy, którzy zdobyli mistrzostwo świata na turnieju we własnym kraju, ogromne sukcesy kolarzy Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki, wór medali przywiezionych przez lekkoatletów z mistrzostw Europy w Zurychu, żużlowy wicemistrz świata, koszykarska mistrzyni WNBA, zapasy, żeglarstwo, kajakarstwo, tenis, pływanie, podnoszenie ciężarów – jakiej dyscypliny nie tknąć tam były sukcesy. Dostroili się nawet piłkarze Adama Nawałki, którzy odnieśli historyczne zwycięstwo nad Niemcami!

Teraz nadchodzi moment, by fani mogli odwdzięczyć się za emocje i łzy wzruszenia, oddając głosy na swoich ulubionych sportowych idoli w walce o prestiżowy tytuł Sportowca Roku. Przed głosującymi stoi piekielnie trudne wyzwanie, bo już od dawna nie musieli wybierać w tylu fantastycznych triumfach. Czy wyżej ocenią złoto Justyny na igrzyskach w Sochi, wybiegnięte ze złamaną kością śródstopia czy historyczne dwa złote krążki Kamila, który zdominował olimpijskie skocznie? Czy więcej waży tytuł Mariusza Wlazłego, najlepszego siatkarza mistrzostw świata, który okazał się liderem złotej kadry czy zdobycie przez Michała Kwiatkowskiego tytułu kolarskiego mistrza świata jako pierwszy Polak w historii? Tytuł „króla strzelców” Bundesligi i fantastyczna gra w Bayernie Monachium i reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego czy rekord świata Anity Włodarczyk w rzucie młotem?

Na szczęście to nie kłopot redaktora naczelnego „PS”, ale czytelników, internautów i widzów Telewizji Polskiej, która od lat współorganizuje Plebiscyt na Sportowca Roku. Zapraszamy do głosowania na kuponach, które publikować będziemy w Przeglądzie Sportowym, a w internecie na stronie przegladsportowy.pl oraz na sport.tvp.pl. Ostateczną kolejność poznamy 10 stycznia na uroczystej Gali Mistrzów Sportu, która tradycyjnie będzie transmitowana przez TVP w programie 1. A wielka tajemnica zwycięzcy 80. Plebiscytu wyjaśni się 10 stycznia 2015 roku.

Zapraszam do wspólnej zabawy!

Zbigniew Boniek na Balu Mistrzów Sportu

Zostaw odpowiedź