Nadal trzeba #UwolnićMaćka!

Uwolnić MaćkaNie ma końca gehenny Macieja Dobrowolskiego, który już trzy i pół roku gnije bez wyroku w tymczasowym areszcie śledczym. W czwartek sąd apelacyjny przedłużył mu areszt o kolejne trzy miesiące, które będzie musiał doliczyć do 39 już spędzonych za kratami w oczekiwaniu na proces i wyrok. Wtrącony tam na podstawie zeznań świadka koronnego, pomawiającego go o udział w udział w grupie przestępczej i handlu narkotykami. Zeznań jednej, jedynej osoby, nie tylko nie popartych żadnymi dowodami, ale którym wręcz zaprzeczyli inni świadkowie koronni i osoby uwikłane w proces.

W trakcie tej „tymczasowej” odsiadki Maciek stracił nie tylko możliwość normalnego życia oraz narzeczoną, z którą tuż przed aresztowaniem planowali wziąć ślub, ale jeszcze został stłamszony psychicznie – sąd wbrew obowiązującym przepisom ograniczył mu prawo do kontaktów telefonicznych z rodziną i obrońcą.

Trudno nie poczuć empatii dla człowieka siedzącego tak długo bez wyroku. Kto i w jaki sposób zwróci mu te 3,5 roku więzienia jeśli okaże się niewinny? Pomyślcie co robiliście tydzień przed Euro 2012 i co wydarzyło się w waszym życiu od tego czasu. W moim przeminęła niemal cała wieczność, która odmierzam kolejnymi finałami Ligi Mistrzów, mistrzostwami Europy, mundialem i igrzyskami olimpijskimi…

Nie mam pojęcia czy Dobrowolski jest winny czy nie winny, nie jestem w stanie i nie mam zamiaru tego rozstrzygać. Wiem tyle co wyczytałem w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku” czy „Do Rzeczy” i na przeróżnych portalach. Został aresztowany tydzień przed rozpoczęciem Euro 2012 gdy policja rozbiła gang groźnego gangstera „Szkatuły”. Obciążają go zeznania Marek H., ps. „Hanior” dilera narkotykowego ze statusem świadka koronnego, który twierdzi, że „będąc oficjalnym łącznikiem kibiców Legii z fanami zaprzyjaźnionego klubu FC Den Haag podczas wyjazdów do Holandii miał uczestniczyć sprowadzać do Polski narkotyków”.

Wiem, że wątpliwości jest mnóstwo: Dobrowolski nigdy wcześniej nie karany, ani nawet o nic nie podejrzany. Policja nie znalazła w mieszkaniu nawet śladu narkotyków. Podobnie jak śladu pieniędzy, które musiałby zarobić na procederze. Wręcz przeciwnie, jak wspomina na blogu mój redakcyjny kolega, Adam Dawidziuk, Maciek do aresztowania zarabiał na życie gotując wraz z narzeczoną obiady i rozwożąc je po znajomych. On sam konsekwentnie twierdzi, że jest niewinny i dlatego zgadza na publikację nazwiska.

Wiem, że sąd nie obrócił tych wątpliwości na korzyść podejrzanego, skłoniły one za to do zajęcia się sprawą Helsińską Fundację Praw Człowieka. Po przeanalizowaniu akt dopatrzyła się wielu uchybień i być może złamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ekspertyzę podpisał m.in. dr Adam Bodnar, który w lipcu został Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Oby wrócił do sprawy już w ramach nowych kompetencji.

***

Jedyne co Maciek zyskał w tym czasie, to ogromne wsparcie całego środowiska piłkarskiego w Polsce, którego od dawna nic tak bardzo nie zintegrowało jak walka o uwolnienie Maćka i nagłośnienie niesprawiedliwości z jaką się spotkał. Banery z napisem #UwolnićMaćka stały się stałym elementem trybun na każdym meczu w Polsce, od rozgrywek ekstraklasy po 3-ligowe (choć nie wszędzie spotykały się ze zrozumieniem delegatów OZPN, jak ostatnio w Kozienicach).

Apele wywieszali nie tylko kibice Legii (Dobrowolski to jeden z nich), ale i Śląska Wrocław, Górnika Łęczna, Wisły Kraków czy Lecha Poznań. Ostatnio na stadionie tego ostatniego sponsor klubu, STS wywiesił wielki transparent z #UwolnićMaćka na cały sektor zamiast swojej reklamy. Na Facebooku fanpage „Uwolnić Maćka” ma już prawie 20 tysięcy polubień. Na Twitterze relacje z meczów każdej kolejki poprzedza przegląd zdjęć z banerami z hashtagiem.

Poparcie Maćkowi okazali politycy wszelkich opcji, związani mniej lub bardziej z futbolem. Poseł PO i wiceprezes PZPN Roman Kosecki nie tylko zaprezentował na mównicy sejmowej kartkę z ogólnopolskim apelem, ale też wytknął sądom bulwersującą niesprawiedliwość i niekonsekwencję. Przypomniał o zwolnieniu z aresztu dealera dopalaczy (w tym niesławnego „mocarza”), mimo iż groziło to, iż będzie mataczył w śledztwie czy 20-letniego pijanego kierowcy z sądownie odebranym prawem jazdy, który śmiertelnie potrącił 11-letniego chłopca. Obu sprawcom pozwolono występować w sądzie z wolnej stopy, ale przez trzy lata odmawia się tego Dobrowolskiemu, choć wszelkie zeznania zostały dawno złożone, a że przez trzymanego w ukryciu świadka koronnego, nie zachodzi więc nawet najmniejsze zagrożenie mataczenia.

Ktoś napisał na Twitterze, że ostatnio całe środowisko tak bardzo zjednoczyła kulminacja nienawiści do PZPN w czasach prezesury Grzegorza Lato, gdy z koszulek reprezentacji zniknął orzełek, ale to nieprawda. Wówczas kibice wyśpiewywali na stadionach niesławną piosenkę i zbojkotowali mecz kadry z Węgrami czy eliminacyjny ze Słowacją. Akcji nie wspierali ani piłkarze, ani politycy i nie było w niej tyle wiary i pozytywnej energii. Jak w tych 20 tysiącach pocztówek kupionych przez kibiców (i nie tylko) i wysłanych Maćkowi do aresztu na warszawskiej Białołęce.

***

Niestety od czwartku wiadomo, że akcja #UwolnićMaćka musi trwać nadal. I to być może ze zdwojoną siłą. Sądy są w Polsce niezawisłe i nie da się na nie wpłynąć. Ale być może sąd wyższej instancji widząc powszechne wsparcie środowiska przystanie na zwolnienie za poręczeniem majątkowym (zwłaszcza, że dopiero co sąd w Krakowie z miejsca wyznaczył kaucję 600 tys. dla oskarżonego o zdefraudowanie z PFRON 13 mln złotych Marcina D.) i poręczeniem osobistym. Przede wszystkim to wsparcie musi nadal czuć sam Maciek.

Maciej Dobrowolski. Fot. FotoPyK

32 komentarze

 1. ~7egia

  28 sierpnia 2015 at 01:56

  I tak cała Polska gardzi kibolstwem 7egłej !

  1. ~aa

   28 sierpnia 2015 at 15:18

   Zamknij dupe jebany zjebie

   1. ~bb

    28 sierpnia 2015 at 15:50

    i niech siedzi legijna kurwa.

    1. ~normalny

     28 sierpnia 2015 at 18:02

     takie teksty pisać to trzeba być niezłym „lamusem”. życzę ci aby spotkał cie taki sam los!

    2. ~lok

     28 sierpnia 2015 at 18:41

     Sam jestes kurwa i to taka najgorszego rodzaju,cvelu jebany.

 2. ~mag

  28 sierpnia 2015 at 15:24

  1. Argumenty Koseckiego są mocno chybione. Trzeba pamiętac o tym, że każda sprawa winna byc traktowana indywidualnie. Powoływanie się na sprawę „Mocarza” jest tu mocno nie na miejscu – to tak jakby powiedziec na podstawie jednego przypadku, że każdy poseł to pijak przewracający się po korytarzach…
  2. Jeśli przy całym szumie medialnym dotyczącym Macka, Sąd Apelacyjny przedłuża mu tak długo areszt, to najwyraźniej sprawa nie jest tak prosta jak niektórzy próbują przedstawic. A to z kolei może oznaczac, że należy się spodziewac wysokiego wyroku.

  1. ~Bisopt

   28 sierpnia 2015 at 16:01

   Radze czytać ze zrozumieniem,chłopak siedzi prawie cztery lata bez wyroku,bez procesu tylko dlatego że koronny podał swoją wersję której nikt nie potwierdził.A do wszystkich głąbów cieszących się że siedzi kibic Legii-z waszych podatków dostanie zadośćuczynienie za te lata

   1. ~maciej

    28 sierpnia 2015 at 16:42

    Po pierwsze, faktycznie areszt tymczasowy trwający w jakiejkolwiek sprawie tak długo, to skandal. Z drugiej strony kolejne przedłużenie aresztu MOŻE świadczyć o tym, że facet ma coś na sumieniu.

    1. ~Bisopt

     28 sierpnia 2015 at 16:50

     Mówią na mieście że jesteś pedofilem,MOŻE to prawda

     1. ~pro_fan

      28 sierpnia 2015 at 17:15

      jesli tak mówią, to wymiar sprawiedliwości już się nim interesuje

   2. ~realista

    28 sierpnia 2015 at 18:43

    100% racji
    jeden z niewielu , który ma olej w głowie, 100@ racji !!!

 3. ~Hetman.

  28 sierpnia 2015 at 15:58

  W takich momentach marzę by sędziowie naszych niezawisłych sądów przekonali się na własnej skórze co znaczy być zamkniętym bez wyroku,udowodnionej winy przez …………………sędziów,kolesi z ławy.

 4. ~kissuGL

  28 sierpnia 2015 at 16:02

  Podobno zarabial na rozwozeniu jedzenia dla znajomych.Skad wezmie pieniadze na tzw.kaucje?… Koledzy sie zrzuca?.. Pamietajcie, w kregu policyjnych scierw mowi sie tylko jedno.. Na kazdego jest paragraf.Skad swiadek koronny wział jego nazwisko?… jesli jezdzil do Hagi to w jakims celu…turystycznym? Pytan jest wiele ale…. odpowiedzi zadnej

  1. ~Bisopt

   28 sierpnia 2015 at 16:16

   Wielu kibiców jeździ na mecze ADO, a Ty jesteś jednak jednym z tych głąbów którzy nie rozumieją że areszt tymczasowy nie może trwać w nieskończoność.Masz coś udowodnij i wydaj wyrok nie do wypuść po trzech miesiącach i przeproś,proste

  2. ~Jam

   28 sierpnia 2015 at 16:42

   Hanior i Maciek to kibice Legii (w zasadzie Hanior to już były kibic) oczywiście znali się, podobnie jak ja znam wiele osób, ale to nie znaczy, że każdy jest winny.

 5. ~slawekpp

  28 sierpnia 2015 at 16:08

  KAŻDY TRZEŹWO MYŚLĄCY WIE , że kibole handlują narkotykami na potęgę , są żołnierzami mafii itd.itd. , ale to nie usprawiedliwia TAKIEGO działania sądów ! To jawne łamanie praw człowieka !

  1. ~Jam

   28 sierpnia 2015 at 16:43

   Tak np wczoraj sprzedałem 100kg na meczu, pomyśl czasem trochę zanim coś napiszesz.

 6. ~r

  28 sierpnia 2015 at 16:12

  Tydzień przed Euro, na pewno nie jeździłem z żadnym handlarzem prochów. Wersja świadka koronnego nie zgadza się z warsją innych bandytów, co za zaskoczenie.

 7. ~Bisopt

  28 sierpnia 2015 at 16:19

  Debile jesteście i tyle,kibola to w tv widzieliście

 8. ~klozetowa

  28 sierpnia 2015 at 16:35

  POlszewicy i bolszewicy to jedno szambo

 9. ~pepe

  28 sierpnia 2015 at 16:45

  wszyscy kibole powinni z nim gnic w areszcie. Zero wspolczucia dla polglowkow

  1. ~Bisopt

   28 sierpnia 2015 at 16:51

   I dla zabójców języka polskiego też

 10. ~Artur

  28 sierpnia 2015 at 17:28

  Nie ma znaczenia tutaj czy on jest winna czy nie. Siedzi prawie 4 lata bez wyroku I to jest skandal. Prokurator prowadzacy ta sprawe powinien juz dawno stracic prace bez prawa do emerytury. A jak sie okaze ze niewinny wraz z sedziami orzekajacymi przedluzanie aresztu powinien placic odszkodowanie. To moze spotkac kazdego z nas warto o tym pamietac.

  1. ~fahagior

   28 sierpnia 2015 at 18:14

   dostanie odszkodowanie i to nie małe

 11. ~Motor

  28 sierpnia 2015 at 17:54

  Polska to kraj w którym musisz udowodnić niewinność , jeżeli tego nie zrobisz to jestes winny ! Szok ! Trzymaj sie Maciek

 12. ~dodo

  28 sierpnia 2015 at 18:18

  A niedawno słyszałem jak pani podobno premierka dziwi się i pyta ” czy naprawdę nie kocha pan Polski” ? Jest za co, zaiste.

 13. ~kolo

  28 sierpnia 2015 at 19:04

  prawo do szybkiego i sprawiedliwego procesu zalicza się do praw człowieka, które Polska ma obowiązek respektować, co wynika z zawartych umów międzynarodowych, w szczególności Karty Praw Człowieka i Obywatela ratyfikowanej przez Polskę w ramach jej członkostwa w Radzie Europy; nadużywanie instytucji aresztu tymczasowego jest złą praktyką naszego wymiaru sprawiedliwości, podważa zaufanie obywateli do państwa, jest niehumanitarne i zdecydowanie powinno zostać ograniczone w przepisach kpk

 14. ~obcy

  28 sierpnia 2015 at 20:45

  Bardzo dobrze a czemu on ma czekać krucej malo tego nic tylko plus jednego kibola mniej

  1. ~Elmo

   30 sierpnia 2015 at 10:14

   Analfabeto, do książek!!! #uwonicmacka!

Zostaw odpowiedź