Jakub Tokarz: wojownik judo, który wybrał katorgę

Jakub TokarzDobrze zapowiadającą się karierę judoki przerwał mu bandyta wbijając nóż w plecy. Po latach Jakub Tokarz zaczął nową – w kajakach, którą właśnie ukoronował złotym medalem paraolimpijskim

2004 rok. 22-letni Kuba to wschodząca gwiazda judo. Mistrz Polski juniorów w kategorii 81 kg, piąty na mistrzostwach Europy. W nocy z 3 na 4 lipca bawi się z przyjaciółmi we wrocławskiej dyskotece Vulevu przy ul. Świdnickiej. O 3. nad ranem ktoś wywołał bójkę. Kilku agresywnych osiłków zaczyna brutalnie bić jednego z przyjaciół Kuby. Ten rzuca się na pomoc koledze. Chwilę później leży w kałuży krwi. Ktoś pchnął go nożem. W szpitalu ratują mu życie. Ale werdykt lekarzy brzmi: będzie jeździł na wózku inwalidzkim do końca życia.

Dziś tuż po zdobyciu złotego medalu w kajakach Kuba nie chce wracać do tamtych zdarzeń. – Rafał Wilk, złoty medalista w kolarstwie ręcznym z Londynu i tu w Rio, zanim trafił na wózek też był wyczynowym sportowcem. Mawia, że nie traktuje wypadku jako kary, ale raczej dar od Boga. Zamknięcie jednego etapu w życiu i rozpoczęcie nowego. To głęboko filozoficzne podejście. Ja stawiam sprawę prościej. Nie lubię wyolbrzymiać tego co robię. Ja tylko pływam kajakiem. Skoro przestałem móc być judoką, a byłem już uzależniony od uprawiania sportu, znalazłem sobie nowy – mówi Kuba.

Zajęło mu to aż siedem lat. Pierwsze cztery trwała rehabilitacja. Potem nie mógł wytrzymać w czterech ścianach. Czuł, że głupieje. Ciągnęło go do ludzi, do życia. Któregoś razu zadzwonił do mnie stary znajomy, trener kadry paraolimpijskiej sztangistów, Mariusz Oliwa i zaprosił na siłownię. – Akurat wrócili z igrzysk w Pekinie i pokazał mi występy swoich zawodników. Patrzę ile dźwigają ludzie bez nóg, porażeni, dziewczyny z niedowzrostem. Aż mi się zrobiło głupio, że się tak ze sobą pieszczę. Przyłączyłem się, zacząłem startować. Zdobyłem brąz, srebro i złoto mistrzostw Polski. Ale na karierę międzynarodową nie miałem predyspozycji i naturalnej siły. W 2011 usłyszałem o kajakarstwie i tak się zaczęło.

Początki były piekielnie trudne. Kuba zaczynał od zera, długo uczył się łapać równowagę, wysoki uraz rdzenia sprawiał że nie kiepsko pracowały mięśnie brzucha. W Woli pod Żninem zaczynał od przepływania kilku metrów. Co rusz wywalał się do wody. Ale miał niewyczerpane pokłady samozaparacia. Po dwóch tygodniach pływał swobodnie. Po niecałym roku zdobył srebrny i brązowy medal MŚ w Poznaniu, imprezy tak udanej, że przesądziła o włączeniu kajaków do programu igrzysk paraolimpijskich.

Jakub TokarzGratulacje od trenerki i partnerki, Renaty Klekotko. „Krzyknęła mi przed startem: masz być jak byk! Masz ich wszystkich wziąć na rogi! Wziąłem do serca. Podziałało! Oddaję jej ten medal, bo jest niemal w całości jej zasługą. Efekt jej pomysłów, planów, działania, wsparcia”

I tak Kubie – judoka, stał się Kubą – kajakarzem. Czy zostało w nim coś z judoki? – Charakter wojownika. Ale tak naprawdę musi go mieć każdy, kto staje na starcie. Może jeszcze została mi po judo dynamika i szybkość? – mówi. I przedstawia teorię porównującą obie dyscypliny: judo jest trudniejsze, ale kajaki znacznie cięższe.

– Pod względem treningowym kajaki to najcięższa katorga. Może jeszcze tylko biegi narciarskie są równie ciężkie, o ile ktoś haruje jak Justyna Kowalczyk. I wioślarstwo. Wolne w kajakarstwie ma się tylko przez jeden miesiąc w roku. Jeśli od listopada do marca nie będziesz morderczo harować na treningach, to nic nie zdobędziesz w lipcu i sierpniu kiedy zazwyczaj są mistrzostwa świata.

Kuba opowiada, że kajaki są ciężkie zwłaszcza w polskich warunkach. Przez większą część roku pogoda daje w kość. Zimą czasem człowiek musi najpierw przekopywać się przez zaspy śniegu, żeby dojść do kanału Żerańskiego. A potem wyrąbywać sobie w lodzie przerębel. Na Spójni oczywiście nie ma specjalnego podejścia dla kajakarza na wózku. Kupiłem line okrętową i na niej spuszczam się na wodę do kajaka. Nie narzekam, bo mnie to hartuje. Ale podejrzewam, że ileś osób mogłoby zniechęcić do dyscypliny.

Przed igrzyskami w Rio po raz pierwszy w życiu dzięki programowi Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego „Olimpijczyk” dostaliśmy dotację na zagraniczne zgrupowanie. Pełnosprawni, wiadomo, tabunami jeżdżą do Hiszpanii, Włoch, Portugalii. Dla nas pieniędzy nigdy nie było. Ale wreszcie pojechaliśmy i my. W lutym i marcu zrobiliśmy we Włoszech ze 400 km na wodzie plus siłownia. Te medale w Rio to w dużej mierze zasługa wylanego potu i przepalanych mięśni tam w Sabaudii.

akub Tokarz i Kamila KubasKamila Kubas wywalczyła brąz kilka minut przed startem Kuby

Pełnosprawni kajakarze przede wszystkim biegają, co dzień z 10 km, zimą na nartach biegowych nawet 60 m, dużo basenu, na siłowni przerzucanie ton jak kulturyści i na finał wiosłowanie na wodzie, do której w końcu nabiera się wstrętu. Pływanie z interwałami. Obciążoną łódką – 10 kilowym talerzem i piłkami tenisowymi, które się ciągną za kajakiem. Stawiają taki opór jakby ktoś się chwycił kajaka, a ja bym go ciągnął.

Natomiast w judo jak odpuścisz jakiś trening, raz czy drugi coś olejesz, to i tak masz szansę wygrać. Sprytem, doświadczeniem, kondycją. Walczysz z przeciwnikiem, więc możesz walkę rozegrać taktycznie, sprowokować go do błędu. W kajakach sprawa jest prostsza. Sam jesteś dla siebie przeciwnikiem. Stajesz na starcie i dajesz ognia, ile fabryka dała do mety. Słowem w kajakach obciążenia są cięższe, start prosty. W judo obciążenia lżejsze, ale walka skomplikowana. Musisz mieć oczy dookoła głowy: Przód – tył, lewa – prawa, góra – dół. Zimną krew, spryt i kilka wariantów taktycznych.

Czy stojąc na najwyższym podium, słuchając Mazurka Dąbrowskiego Kuba pomyślał, że gdyby nie wypadek, mógłby osiągnąć podobny sukces w judo jako olimpijczyk. – Nie wiem czy miałbym szanse na podobną karierę. W mojej kategorii wagowej był świetny zawodnik – Robert Krawczyk. Trochę pechowy, bo miał przypieczętować karierę złotem w Atenach w 2004, ale zajął piąte miejsce. Trenowałem, coś zdobywałem, czasem przegrywałem. Nie chcę gdybać co by było. To stare dzieje, nie chcę do nich wracać. Zacisnąłem zęby i poszedłem dalej. Cieszę się, że zaszedłem tu gdzie jestem – mówił.

Jakub Tokarz

 

22 komentarze

 1. ~Rafal Koziak

  19 września 2016 at 08:40

  Policja w Dąbrowie Górniczej zachowuje się jak banda, rozbija małżeństwa, niszczy człowiekowi życie i miejsce pracy, chroni przestępców i prześladuje ofiary przestępstw.

 2. ~Kornelio

  19 września 2016 at 09:18

  Trenowaliśmy z Kubą razem JUDO , zawsze ceniłem go za charakter i duszę wojownika . Byłem razem z nim tej feralnej nocy w tym klubie , wyszedłem 30 minut przed tym zdarzeniem i mam do Siebie straszny żal o to . NIe wiem co bym zrobił ; pomógł mu albo odwiódł od pomysłu pomocy . Wiem , że Kuba stenie w obronie każdego komu dzieje sie krzywda i to nie prawda , że stanął w obronie przyjaciela bo tego kolesia poznał tej samej nocy. On po prostu potrafi odróżnić dobro od zła , szybko ocenił sytuacje i zaczął działać jak to Kuba. Nie wszyscy jednak potrafią zachować sie jak mężczyźni i pojawił sie nóż.
  Zastanawiam sie jak sie czują Ci jego najlepsi koledzy którzy byli obok w momencie kiedy ktoś ( wszyscy wiedzą kto) w jednej sekundzie zadecydował zniszczyć mu życie.

  1. ~do Kornelia

   19 września 2016 at 10:17

   A czy tych bandytów zatrzymano i osądzono?

   1. ~Kornelio

    19 września 2016 at 10:20

    Niestety nie , wszyscy doskonale wiedzą , że to jeden z Wrocławskich bandziorów. NIkt jednak nie miał odwagi pokazać na niego w sądzie palcem.

 3. ~do Kornelia

  19 września 2016 at 10:19

  Czy bandyci byli potem zatrzymani i osądzeni?

  1. ~Kornelio

   19 września 2016 at 10:54

   Niestety nie , wszyscy doskonale wiedzą , że to jeden z Wrocławskich bandziorów. NIkt jednak nie miał odwagi pokazać na niego w sądzie palcem.

 4. ~Dr Kate Adams

  10 października 2016 at 16:28

  Sprzedac nerke. Uratowac zycie i zarabiac pieniadze.
  Chce sprzedac swoja nerke uratowac zycie?
  Szukasz okazji do sprzedazy swoja nerke w dobrej cenie?
  Jest to okazja, aby sprzedac za 500.000 funtów.
  zainteresowani dostawcy powinni skontaktowac DR. Jeden KATE ADAMS
  Chirurg i konsultant nefrolog
  ST. SZPITAL ADAMS. Aby uzyskac wiecej informacji skontaktuj sie z nami
  e-mail: kateadams946@gmail.com

 5. ~mustafa

  5 stycznia 2017 at 23:12

  Chcesz sprzedać swoją nerkę pilnych pieniędzy z powodu problemów finansowych. Manipal Hospital jest pilnie potrzebują do O + ve i A + ve nerki dawcy. Jeśli ktoś jest chętny do oddania nerki prosimy o natychmiastowy kontakt do dziś. dla nerek. prosimy o natychmiastowy kontakt pod adresem, info.manipalhospital@citromail.hu

  skontaktuj się z nami .. (info.manipalhospital@citromail.hu)

 6. ~Rex Kelvin

  11 stycznia 2017 at 14:52

  Witam,

  Jesteśmy tu po raz kolejny kupić nerkę dla naszych pacjentów, a oni zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy dla wszystkich, którzy chcą oddać nerkę, aby je zapisać, a więc jeśli jesteś zainteresowany, aby być dawcą lub chcesz uratować życie, jesteś dla napisz do nas na poniższy adres e-mail.

  Jest to okazja, aby być bogaty w porządku, możemy zapewnić Ci gwarancyjny i 100% bezpieczne transakcji z nami, wszystko zostanie wykonane zgodnie z prawem guilding dawców nerek.
  Tak więc nie marnować więcej czasu, prosimy napisać do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com

  Irrua Specjalistyczny Szpital Kliniczny.

 7. ~Dr Kate Adams

  24 lutego 2017 at 14:58

  Sprzedać nerkę. Ratowanie życia i zarabiania pieniędzy. Chce sprzedać swoją nerkę uratować życie? Szukasz okazji sprzedać nerkę za dobrą cenę? Jest to okazja, aby sprzedać za $ 800,000,00 złotych. zainteresowani dostawcy powinni skontaktować DR. KATE ADAMS chirurg i konsultant nefrolog ST. SZPITAL ADAMS. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt poprzez e-mail: kateadams946@gmail.com

 8. ~johnsonwilliam

  15 kwietnia 2017 at 22:53

  Witam wszystkich jestem Dr JohnsonwilliamCzy chcesz kupić nerki lub chcesz sprzedać nerkę? Starają się sprzedać nerkę za pieniądze z powodu przerwy finansowego w dół i nie wiesz, co zrobić następnie skontaktuj się z nami dzisiaj i możemy oferują Ci dobre kwotę na Twoje nerki $ 100 milionów USD. Moje imię jest. Dr Johnsonwilliam nasza klinika specjalizuje się w chirurgii nerek i musimy zmierzyć się też z konieczności zakupu i transplantacji nerek z życia odpowiedniego dawcy.Znajdujemy się w Indian, Turcja, UK, USA, Anglii Malezji. Jeśli jesteś zainteresowany w sprzedaż lub kupno nerki proszę nie wahaj się skontaktować się z nami za pośrednictwemAdres e-mail. Johnsonwilliam301@gmail.comN +2349063246459Dr johnsonwilliam

 9. ~dr victor

  15 maja 2017 at 23:39

  Nerki kupowane są na maksymalną kwotę 750 000 USD w dolarach amerykańskich. Szpital specjalizuje się w chirurgii nerek, a także zajmuje się przeszczepami nerek z żyjącym i odpowiadającym dawcą. Znajdujemy się w Indiach, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Turcji, USA, Malezji, Południowej Afryce itd. Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą lub kupnem nerek, prosimy o kontakt z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej: (dr.victor1995@gmail.com)
  Czekam na Twoje odpowiedzi …
  Z poważaniem,
  Dr Victor.
  ZARZĄDZANIE.

 10. ~johnsonwilliam

  21 maja 2017 at 18:05

  Witam wszystkich Jestem dr Johnsonwilliam
  Czy chcesz kupić nerkę lub chcesz sprzedać swoją nerkę? Czy szukasz okazji do sprzedaży nerki ze względu na finansowe rozbicie i nie wiesz, co robić, a następnie z nami dzisiaj i oferujemy Ci dobrą kwotę na 100 milionów dolarów z nerki. Nazywam się. Dr Johnsonwilliam Nasza klinika specjalizuje się w chirurgii nerek, a także zajmujemy się kupnem i transplantacją nerek z żyjącym odpowiednim dawcą.
  Znajdujemy się w Indiach, Turcji, Wielkiej Brytanii, USA, Anglii Malezji. Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą lub kupnem nerek, prosimy o kontakt z nami za pośrednictwem
  E-mail.Johnsonwilliam301@gmail.com
  Numer Whatsapp: +2349063246459
  Dr johnsonwilliam

 11. ~Rex Kelvin

  22 lipca 2017 at 02:21

  Cześć,

  Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy wszystkim, którzy chcą ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować życie, Musisz napisz do nas e-mail poniżej.

  Jest to okazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem prowadzącym dawców nerki.
  Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com

  Szpital Specjalistyczny Irrua.

 12. ~Dr sujeet jha

  30 lipca 2017 at 02:18

  Pozdrowienie od szpitala MAX pilnie kontakt DR.march baida MAX szpitala. Jak mamy dużo pacjentów, którzy są tu na przeszczep nerki, starają się sprzedać nerkę za pieniądze z powodu przerwy finansowego w dół i będziemy oferować Ci 150 €, 000USD do nerki. Nazywam się DR.march baida, jestem Nefrologii w Indiach MAX szpitala. Nasz szpital specjalizuje się w chirurgii nerkę i inne leczenie narządów, zajmujemy się również z konieczności zakupu i transplantacji nerek z życia i zdrowego dawcy. Znajdujemy się w Indiach. Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą nerki nie wahaj się skontaktować się z nami za pośrednictwem
  Email:sujeetjha558@gmail.com

 13. ~Mr Rick

  8 sierpnia 2017 at 21:58

  Mam już zaprogramowaną pustą kartę ATM, aby wycofać maksymalnie
  50 000 USD dziennie przez maksymalnie 20 dni. Cieszę się z tego
  Bo mam ostatni tydzień i używałem go, aby otrzymać 100 000 USD. Pan
  Rick wydaje kartę tylko po to, aby pomóc biednym i potrzebującym
  Jest nielegalne, ale to jest coś miłego i nie jest jak inne oszustwo
  Udając, że mają puste karty bankomatu. I nikt się nie złowiesz, kiedy
  Używając karty. Dostać od ciebie. Wystarczy wysłać jej e-maila na {rickatmcardoffer@gmail.com}

 14. ~Dr Kate Adams

  31 sierpnia 2017 at 16:22

  Cześć wszystkim.

  Nazywam się dr Kate Adams, jestem frenologiem w szpitalu Adamsa. Nasz szpital specjalizuje się w chirurgii nerek, a także zajmujemy się kupnem i transplantacją nerek z życiem odpowiadającym dawcy. Znajdujemy się w Dubaju, Turcji, USA, Malezji. Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą lub kupnem nerek prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej: kateadams946@hotmail.com

  Moim zdaniem

  Dr Kate Adams

 15. ~ATM SERVICE

  16 września 2017 at 08:44

  Witam, Nazywam się LEONARD MATHEW i chcę tylko dzielić się swoimi doświadczeniami ze wszystkimi. Słyszałem o tej pustej kartie bankowej na chwilę i nigdy nie płaciłam za żadne z tego powodu ze względu na moje wątpliwości. Aż pewnego dnia odkryłem hackinga o imieniu ALEX. jest naprawdę dobry w tym, co robi. Wróciłem do sedna sprawy, zapytałem o pustą kartę ATM. Jeśli to działa, a nawet istnieć. Powiedziano mi, że tak, a jego karta została zaprogramowana w celu losowego wycofania pieniędzy bez zauważenia i może być również wykorzystana do bezpłatnych zakupów online dowolnego rodzaju. To było szokujące i nadal miałem moje wątpliwości. Potem spróbowałem, poprosiłem o kartę i zgodziłem się na ich warunki i warunki .. Cztery dni później otrzymałem moją kartę i próbowałem z najbliższą bankomatami blisko mnie, ku mojej największej zdziwieniu To działało jak magia. Zdołałem wycofać się do 3000 dolarów. To było niewiarygodne i najszczęśliwszy dzień mojego życia. Do tej pory jestem w stanie wycofać się do 48000 dolarów bez jakiegokolwiek stresu bycia złapanym. nie ma automatów ATM, które BLANK ATM CARD NIE MOŻEMY penetrować, ponieważ zostało zaprogramowane przy użyciu różnych narzędzi i oprogramowania. ma również technikę, która uniemożliwia CCTV wykrycie ciebie, nie wiem, dlaczego publikuję to tutaj, po prostu czułem, że może pomóc tym z nas potrzebujących stabilności finansowej. puste bankomat naprawdę zmienił moje życie. Jeśli chcesz się z nimi skontaktować, oto adres e-mail (TheBlankATM@fastservice.com) i wierzę, że również zmienią Twoje życie.

 16. ~Dr Collins

  1 października 2017 at 04:51

  Do you need to raise cash for health care costs or paying debts or in a state of financial breakdown? Wait! Consider selling your kidney as an Option. If you wish to sell your kidney today.Message us immediately.A kidney is bought for a maximum amount of $800,000.00US Dollars. The National foundation is currently buying healthy kidney. My name is Dr RICK, am a Nephrologist in the kidney National hospital. Our Hospital is specialized in Kidney Surgery and we also deal with buying and transplantation of kidneys with a living an corresponding donor. We are located in Indian, Canada, UK, Turkey, USA, Malaysia, South Africa etc. If you are interested in selling or buying kidney’s please don’t hesitate to contact us via Email : doctorcollins3@gmail.com or whatsapp_number +2348108439977.
  Need Geniune Donors
  Waiting for your responds….
  Best Regards….
  Dr Collins

Zostaw odpowiedź