Respect, mr Rooney

Wayne Rooney back in EvertonWayne Rooney skończył reprezentacyjną karierę. Na 119 meczach i zdobyciu 53 goli, choć za siedem meczów pobiłby rekord Anglii wszech czasów Petera Shiltona. Wielu wielkich piłkarzy kończy ostatnio przygodę z piłką, człowiek nie jest w stanie każdego przegnać, ale jego akurat chcę, ponieważ śledziłem jego karierę z bardzo bliska.

Odchodzi sam, nie dlatego, że ktoś z niego rezygnuje. Odrzucił powołanie trenera Garetha Southgate’a, który ostatnio go pomijał, ale znów chciał go w kadrze na mecze eliminacji MŚ. Trudno się dziwić selekcjonerowi. W ubiegłym sezonie Rooney przeżywał zjazd formy, stracił miejsce w Manchesterze United i rozegrał najmniej minut w karierze. Gdyby wówczas ogłosił koniec przygody z reprezentacją,

Anglicy pewnie przyjęliby to z ulgą albo wzruszeniem ramionami.

Ale właśnie po 13 latach z wielkim impetem wrócił do Evertonu, którego jest wychowankiem. Widać, że wyraźnie odżył. Dwa gole w pierwszych dwóch meczach, w tym gol nr 200. w Premier League, dzięki któremu „The Toffies” wyszarpali punkt na wyjeździe z faworyzowanym Manchesterem City. Znów gra jako napastnik, a nie pomocnik jak ostatnio u Jose Mourinho i widać, że futbol znów daje mu radość.

Już sama decyzja o powrocie do dawnego klubu budzi szacunek. W dzisiejszych komercyjnych czasach, mógł przecież wybrać łatwe pieniądze za śmieszną grę w Chinach, jak choćby jego kolega z MU, Carlos Tevez. Oferowano mu tam kosmiczne pieniądze – 50 mln funtów za dwa sezony gry. A jednak wolał podjąć wyzwanie. Wybrał klub, w którym raczej nie powalczy o tytuł ani europejskie trofea, ale za to bliski sercu i z kibicami, którym złamał serce odchodząc do rywala. Wielu z ich odzyskał wywiadem, w którym wyznał, że przez te wszystkie lata sypiał… w piżamie Evertonu, resztę postawą na boisku. Zamiast odcinania kuponów od sławy, wybrał ciężką harówkę w Premier Leage, zaprzeczając wielu nieprzyjaznym głosom, jest już skończony. Ma co udowadniać, ma motywację.

Jest coś romantycznego w tej historii powrotu Rooney’a do klubu, w którym się wychował jakby na przekór panującej obecnie w futboli logice. Niczym LeBron James, który w swoim czasie opuścił Cleveland Cavaliers i rodzinne Ohio, po to żeby w w gwiazdorskim składem Miami Heat zdobyć wreszcie mistrzostwo i wielką sławę. Ale gdy już się nasycił tytułami i rekordami, wrócił do dawnej drużyny, niczym zagubione dziecko, które znalazło drogę do domu, ale po drodze wiele się nauczyło. I poprowadził o historycznego pierwszego mistrzostwa NBA.

Rooney’owi ciężko będzie aż tak mocnymi zgłoskami zapisać się w historii Evertonu, który raz, że ma już na koncie dziewięć tytułów mistrza Anglii, a dwa że żaden piłkarz nie odmieni tak bardzo całej drużyny jak jeden koszykarz.

Toteż nikt nie ma do niego pretensji, że rezygnuje z reprezentacji, by skupić się na grze w Evertonie. Decyzję wsparli kibice i byłe gwiazdy jak Gary Lineker, Rio Ferdinand, Michael Owen, a nawet… oficjalne konto Manchesteru United.

Rooney odchodzi jako najlepszy strzelec w historii reprezentacji Anglii i najmłodszy zdobywca gola, ale też jak większość jego rodaków, niespełniony w narodowych barwach. Na każdy turniej jechał jako jego potencjalnie największa gwiazda i na każdym zawodził, jak reszta drużyny.

Ja zapamiętam go jednak z niesamowitego wejścia w świat dorosłego futbolu na Euro 2004 w Portugalii. Wjechał na boisku niczym 16-kołowiec na autostradę – bez respektu na nikogo, nawet dla ikon jak Zinedine Zidane, niczym taran, wszędzie tam gdzie akcja. Zaborczy, zagarniający piłkę kolegom, żeby wykonać rzut wolny.

Zdobył tam cztery gole, na chwilę stał się najmłodszym strzelcem w historii mistrzostw Europy, płakał jak bóbr po odpadnięciu po pechowej serii karnych z gospodarzami i rozczarowania nie osłodził mu nawet wybór do najlepszej jedenastki turnieju. Ani słowa trenera Svena Gorana-Erikssona, że ostatnio równie wspaniały debiut na wielkiej imprezie miał nastoletni Pelego na mundialu w Szwecji w 1958 roku.

Na mundialu w 2006 też miał być jedną z największych gwiazd. Sześć tygodni przed rozpoczęciem turnieju w Niemczech poleciałem na Old Trafford na wywiad z nim z okazji prezentacji nowych butów. Miałem tę przewagę nad kolegami pytającymi „co sądzi o chińskim, czeskim i węgierskim futbolu itd” że dwa razy zagrał przeciwko Polsce w eliminacjach i coś tam pamiętał. W dodatku – jak to sobie ustaliliśmy – jeśli Polska wyjdzie z grupy na drugim miejscu za Niemcami, a Anglia na pierwszym to znów na siebie trafimy.

Następnego dnia po wywiadzie, grając przeciwko Chelsea w nowiutkich, jak pamiętam, niebieskich butach złamał kość śródstopia. Cała Anglia zamarła, każdy serwis informacyjny zaczynał się od feralnej stopy i szans na to, żeby pojechał na turniej. Rozpoczął się wyścig z czasem przy wsparciu nowoczesnej medycyny, a ja zostałem z nieopublikowanym wywiadem jaki dziennikarzowi z Polski nie zdarza się często, ponieważ wszystko o czym mówił stało się nagle nieważne. Pamiętam, że tytuł brzmiał: „Anglię stać na zdobycie mistrzostwa świata!”

Przeżyłem zawód nie mniejszy niż sam Rooney później na mundialu. Ostatecznie pojechał do Niemiec, zagrał w dwóch grupowych meczach, ale nie dość, że gola nie zdobył, to jeszcze wyleciał z boiska w przegranym ćwierćfinale z Portugalią, wykartkowany przez Cristiano Ronaldo. Zaczęła się kolejna medialna saga: czy mogą nadal grać razem w jednej drużynie…

Wayne Rooney

 

Zostaw odpowiedź