Oprawy tak, wypaczenia nie!

Zadymiona ŁazienkowskaMuszę wyznać, że lubię race na stadionach. Tak, tak, wiem, że ich odpalania zabrania polskie prawo. Respektuję to i nikogo nie namawiam do łamania. Jestem też za zmianą ustawy, na taką która umożliwiałaby robienie racowisk w cywilizowany i kontrolowany sposób, ale i do przestrzegania obecnej. Po prostu obiektywie przyznaję, że odpalanie rac mi się podoba, zwłaszcza jeśli są elementem większej oprawy.

Nie raz broniłem na łamach różnych opraw, czy osławionego „Jihad Legia” podczas meczu Ligi Europy z Hapoelem Tel Awiw (znajomy izraelski dziennikarz na trybunie był wtedy bardziej rozbawiony niż dotknięty) czy ostatnio tej z hitlerowcem przykładającym lufę pistoletu do skroni polskiego chłopca, która zrobiła więcej dla wiedzy o Powstaniu Warszawskim w świecie niż jakakolwiek kampania edukacyjna.

Nie każde przesłanie musi nam się podobać, np. wg mnie nie do końca szczęśliwe było drażnienie „świnią” UEFA i tak mocno już poirytowanej Legią i skorą do kar. Ale szanuję prawo kibiców do tego rodzaju ekspresji. Dla wielu z nich tworzenie opraw to prawdziwa pasja, można nawet powiedzieć, że ocierają się w tym o streetart i happening.

Ale mówiąc językiem minionej epoki: „oprawy tak, wypaczenia nie!” Zadymianie stadionu świecami dymnymi i powodowanie tym przerw w grze jest złem i głupotą. Podobnie jak rzucanie rac na murawę, o celowaniu w piłkarzy jak w finale Pucharu Polski Legia – Lech nie wspomnę. I nie ma co wytłumaczyć tego żadną „kulturą kibicowania”, której rzekomy brak zrozumienia wytykano na Twitterze Zbigniewowi Bońkowi, gdy skrytykował dwie przerwy w meczu Legii z Górnikiem z powodu nieprzeniknionej mgły.

***

Przyznaję, że takiej „kultury kibicowania” nie rozumiem i ja, ponieważ w zadymieniu stadionu i przerwie w grze nie widzę żadnego wsparcia własnej drużyny, co zakłada przecież definicja kibicowania. A wręcz przeciwnie – działanie na jej szkodę. W meczu z Górnikiem Legioniści złapali pewien rytm, z którego przerwy miały prawo ich wybić. Rywale wyraźnie osłabli, przerwa pozwoliła im chwilę odpocząć, łyknąć odżywki, usłyszeć wskazówki trenera. Akurat skończyło się dobrze dla gospodarzy, ale wcale nie musiało tak być.

Trudno nie było odnieść wrażenia, że „zadymiarzy” kompletnie to nie interesuje. Wnieśli tonę pirotechniki, mieli swój plan i zrealizowali go nie oglądając się na konsekwencje. I to dwukrotnie, co przeczy argumentom podnoszonym na Twitterze, że to nieszczęśliwie wiejący wiatr spowodował zadymienie. To jak z filmu „Chicago”, gdzie ofiara nadziała się na nóż. Siedem razy…

Obawiam się, że prezes PZPN dobrze zdiagnozował problem mówiąc w wywiadzie z weszlo.com „Zwrot wstecz polega na tym, że jakaś grupa osób używa tych rac po to, by pokazać, jacy są niezależni i że nikt nie ma nad nimi kontroli. To nie dotyczy tylko Legii, tylko wszystkich klubów w Polsce… Dla mnie raca to u niektórych przedłużenie męskości, pokazują nią swoją niepokorność, to że władze klubu czy jakiekolwiek inne mogą im skończyć. Dochodzi do eskalacji. Są grupy, które jak chcą nastraszyć piłkarzy, to mogą. Jak chcą wnieść na stadion bombę atomową, to też mogą. Wszystko mogą” (…)

Boniek zapowiada opracowanie wraz z władzami Ekstraklasy przepisów mających zdyscyplinowanie dymiących kibiców. Wiadomo, że żadne kary finansowe ich nie odstraszą, jak zwykle zapłaci klub. Czy odstraszy groźba walkowera, jeśli mecz będzie przerwany na dłużej niż pięć minut – tego nie wiem. Już pojawiły się deklaracje, że będą miały działania odwrotne do oczekiwanych. Czyli co, przerwy będą w każdym meczu Ekstraklasy? Inni z kolei ostrzegają, że ligę będzie można reżyserować wymuszonymi walkowerami…

***

Pomijając już kwestie rac, dymu i przerywania meczu, podobnie jak Boniek mam wątpliwości czy powszechny na naszych ekstraklasowych stadionach doping w jakikolwiek sposób pomaga drużynie? Trybuny śpiewają przez całe spotkanie swoje pieśni, z tą samą intensywnością, tym samym zapałem i tą samą ilością decybeli bez względu na to czy drużyna wygrywa, przegrywa czy remisuje. Żadnej reakcji na stratę gole, gorszy moment, gdy rywal „siadł” na gospodarzach i ciśnie. Żadnych pochwał za dobre zagranie, wślizg, paradę, które dodałyby zawodnikowi animuszu. Żadnego stopniowania napięcia w miarę rozwijania się akcji – znane np. z angielskich stadionów.

Oczywiście rozumiem, że kibice płacą za wejście na stadion i jeśli taka forma przeżycia meczu ich satysfakcjonuje, to mają do tego prawo. Nie bronię im, taki panuje trend, okej. Ale dziwie się i zgadzam z Bońkiem, w końcu byłym zawodnikiem, że „kiedy kibice gwiżdżą za każdym razem, gdy przeciwnik ma piłkę, to jest to doping dziesięć razy lepszy, skuteczniejszy. Pojawia się presja na rywalach, adrenalina rośnie…”

Legia - Górnik. Zadymiona Łazienkowska.A już kompletnym kuriozum – na szczęście rzadziej obecnym na meczach ekstraklasy, choć też, regularnie zaś na reprezentacji – jest odśpiewywanie w środku spotkania hymnu państwowego. Pisał o tym ostatnio w felietonie w „Przeglądzie” Darek Dziekanowski, wg którego śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego podczas gry trąci profanacją. „Jest na to czas przed meczem, kiedy odgrywane i odśpiewywane są hymny obu krajów. Nie dziwi mnie, gdy dzieje się to po ostatnim gwizdku sędziego, ale śpiewanie ot, tak w 35. minucie – tego nie rozumiem i uważam, że jest nie na miejscu. Z kariery piłkarskiej najmilej wspominałem chwile, kiedy cały stadion dopingował drużynę skandując „Polska, Polska, Polska”. Wtedy ciarki przechodziły przez plecy, wyzwalały się jakieś rezerwy siły i energii” pisał Dziekan.

Też wydaje mi się, że robienie z hymnu kolejnej stadionowej przyśpiewki to nieszczęśliwy pomysł i odbiera mu należytą powagę.

Rozumiem, że na meczach kadry dzieje się tak, bo nie ma zorganizowanego dopingu i kibice z różnych stron Polski po prostu śpiewają wspólnie jedyną pieśń jaką wszyscy znają.

Lepiej już chyba, żeby zostali przy „Polska. Biało-czerwoni” do melodii Go West. Albo adaptowali na hymn kibiców piłkarskiej reprezentacji jakiś znany utwór tak jak siatkarscy „Pieśń o Małym Rycerzu”. Wciąż też mam nadzieję, że któryś ze zdolnych polskich muzyków napisze wreszcie porządny hymn reprezentacyjny. Jak nie Dzimek Dębski to niechby i nawet Zenek Martyniuk!

1 Comment

  1. ~Artur

    26 listopada 2017 at 17:26

    Oprawy – tak, ale bez rac. Co fajnego jest w racach? Jak chcę obejrzeć ładne świecidełka, to idę przed świętami na stare miasto. A ten dym tylko przeszkadza piłkarzom w zachowaniu odpowiedniej koncentracji. Stanowcze NIE dla rac.

Zostaw odpowiedź