Dar Mistrzów Sportu, czyli Agnieszka do pionu!

Decyzja ustępującej premier Beaty Szydło o przyznaniu sparaliżowanemu Tomaszowi Gollobowi renty specjalnej, wyproszona przez jego wieloletniego przyjaciela, Zbigniewa Bońka, jak ostatnio każde wydarzenie w naszym kraju, wzbudziło emocje i podzieliło opinię publiczną na zwolenników i żarliwych przeciwników tego gestu. Jednych oburzyła wysokość renty, zaczęli więc mnożyć w komentarzach przykłady poszkodowanych przez los znajomych czy sąsiadów, którzy dostali znacznie mniej. Inni kwestionowali w ogóle zasadność decyzji, zaglądając byłemu żużlowemu mistrzowi świata do kieszeni, wyliczając jego zarobki przez całą karierę i wyszukując znacznie lepsze – w ich mniemaniu – cele, na które można by przeznaczyć te pieniądze.

Nie rozumiem tych wątpliwości. Przecież jako społeczeństwo umówiliśmy się, że traktujemy wybitnych sportowców w sposób szczególny. Np. przyznajemy emerytury olimpijskie za medale na igrzyskach. Tomkowi z racji dyscypliny nie dane było startować, ale zdobywał mistrzostwo świata, a przede wszystkim przez lata dostarczał kibicom mnóstwo emocji, mnóstwo radości, wzruszeń i poczucia dumy z sukcesu rodaka.

Gollob to – z całym szacunkiem – nie sąsiad z klatki, ale osoba wyjątkowa dla żużla i całego polskiego sportu. Traktuję więc tę rentę właśnie jak odpowiednik emerytury olimpijskiej.

Wierzcie mi, że bardzo potrzebnej. Tomka spotkała gigantyczna tragedia. Z tego co słyszę zmaga się z potwornym do zniesienia bólem, który uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie i rehabilitację. Rehabilitację, która potrwa wiele lat i jest diabelnie kosztowna. Specjalny wózek inwalidzki dopasowany do jego potrzeb czy egzoszkielet to koszt setek tysięcy złotych. Dochodzą leki czy zagraniczna terapia.

Czy kogoś dziwi, że środowisko sportowe walczy o jednego ze swoich, lobbuje w jego sprawie, namawia sponsorów, chcąc okazać mu największe wsparcie z możliwych w trudnej chwili? Każda forma pomocy jest dobra!

Miło mi donieść, że „Przegląd Sportowy” przy okazji kolejnego Plebiscytu na Sportowca Roku będzie kontynuował akcję zainicjowaną przez Piotra Małachowskiego #DarMistrzówSportu. Piotrek wymyślił, żeby na Balu Mistrzów Sportu licytować cenne pamiątki swoje i kolegów, na rzecz jakiegoś sportowca w potrzebie. Przed rokiem oddał na licytację statuetkę z diamentami za wygranie Diamentowej Ligi.

W tym roku wspólnie z Piotrem chcemy pomóc bobsleistce Agnieszce Borowskiej, żeby mogła chodzić. W październiku 2015 Agnieszka przeżyła straszny wypadek na torze w łotewskiej Siguldzie, który opisał w reportażu Tomasz Kalemba. „To był ostatni ślizg treningowy tego dnia. Polska kobieca dwójka bobslejowa wjechała właśnie w ostatni zakręt. Wszyscy trenerzy wpatrzeni byli w aparaturę do pomiaru czasu, bo zapowiadał się dobry wynik. Nagle jednak bob runął z samego szczytu wirażu na sam dół przy prędkości przekraczającej 90 km/h. 24-letnia Agnieszka, multimedalistka mistrzostw Polski w wieloboju doznała złamania jednego kręgu i pęknięcia drugiego. Naruszony został też rdzeń kręgowy”.

Agnieszka mocno wierzy, że jeszcze kiedyś stanie na nogi. Inspiruje ją łyżwiarka szybka, Natalia Czerwonka, która po zderzeniu rowerem z ciągnikiem i poważnym urazie kręgosłupa wróciła do startów w Pucharze Świata. – Na pewno będę chciała wrócić do sportu. Jeżeli nie będę mogła trenować wieloboju, to chciałabym się skoncentrować na jednej lekkoatletycznej konkurencji. Najpierw trzeba jednak stanąć na nogi i odzyskać sprawność. Do bobslei raczej już nie wrócę. Podejrzewam, że nie wsiądę już nigdy do boba. A jeśli jednak nie będę mogła uprawiać sportu, to chciałabym w nim zostać choćby jako trener – mówi.

***

Trójka wielkich sportowców przekazała na licytację dla Agnieszki fantastyczne dary. Maja Włoszczowska – jeden z dwóch rowerów, na których startowała na igrzyskach olimpijskich w Rio, gdzie zdobyła srebrny medal i w zawodach Pucharu Świata. Z unikalną grafikę olimpijską z jej wizerunkiem na górnej części ramy.

Kamil Glik – podwójne zaproszenie na wybrany mecz AS Monaco na słynnym Stade Louis II w Monte-Carlo, wspólny lunch, podczas którego zdradzi kulisy występów w reprezentacji Polski oraz koszulkę klubową ze swoim podpisem.

A trzykrotny rajdowy mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz – wyjątkowy kask, w którym zdobył ostatni tytuł, pieczętując hat-trick. Kask wymalowały mali pacjenci okulistyki dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, umieszczając tam to, co kojarzy im się z siłą woli, wytrwałością, wiarą w sukces. Jak mówi Kajetan, kask „dodawał mu skrzydeł”  w startach.

Jako że aukcję poprowadzi sam Krzysztof Ibisz liczę, na tak udaną zbiórkę jak przed rokiem. Wierzę, że akcja #AgnieszkaDoPionu powiedzie się i na następny Bal Mistrzów Sportu zawodniczka przyjdzie bawić się z nami na własnych nogach!

Zostaw odpowiedź