Rosja 2018. Nie do wiary, czyli zakaz gestów religijnych

Podczas mundialu w Rosji piłkarze reprezentacji Brazylii mają powstrzymać się od manifestowania radości gestami religijnych – zadecydowała federacja piłkarska pięciokrotnych mistrzów świata (CBF). Według dziennika „O Globo” zabroniła ona zawodnikom także wspólnej modlitwy i to nie tylko na boisku przed rozpoczęciem meczu, ale nawet w hotelu. Swoją uzasadnia tym, że pragnie w ten sposób uniknąć niepotrzebnych napięć w kadrze. „Wielu piłkarzy brazylijskich to członkowie ewangelickich Kościołów zielonoświątkowych, katolicy są w mniejszości. Nowe, surowe przepisy wewnętrzne, zostaną już zastosowane podczas sobotniego meczu towarzyskiego z reprezentacją Austrii w Wiedniu” – pisze Katolicka Agencja Informacyjna. Brazylijskie

gwiazdy futbolu zawsze przy okazji wielkich sukcesów manifestowały przywiązania do wiary w Boga. Kiedy Kaka po wygraniu Ligi Mistrzów z Milanem w 2007 świętował w koszulce z napisem „I belong to Jesus” nie wzbudziło to kontrowersji. Ale kiedy jego rodak Neymar, dzisiejszy lider Canarinhos, po triumfie w Champions League z Barceloną w 2015 założył na głowę opaskę z napisem „100% Jezus!”, zostało to później ocenzurowane przez FIFA w oficjalnych materiałach. Podczas gali „Złotej Piłki” w Zurychu piłkarz występował na filmach w białej opasce z „wygumkowanym” napisem. Przywiązanie Brazylijczyków do wiary jest wręcz legendarne.

Zawodnikom zdarzało się zabierać na turnieje pastorów ewangelikalnych. Tak robił m.in. były obrońca Bayeru Leverkusen, Bayernu Monachium i Interu Mediolan, Lucio, który na mundiale w 2002, 2006 i 2010 zabierał z sobą osobistego duszpasterza. „Canarinhos” mieli też w zwyczaju wspólną modlitwa piłkarzy tego wyznania podczas treningu, a także przed wejściem na murawę boiska i po zakończonym meczu. Nigdy nie przeszkadzało to pozostałym członkom ekipy. Jak podkreślają władze CBF, związek nie interesuje się życiem prywatnym zawodników, jednakże od tej chwili występ na mundialu oraz praca w zespole mają być „świeckie”. Jedyne odstępstwo to wspólna prośba o bożą opiekę nad zespołem tuż przed wyjściem z szatni na boisko.

Zostaw odpowiedź