Finał LE. Hazard, Cech, Sarri czyli pi ekne pożegnania w Baku

Finał Ligi Europy w Baku był okazją do kilku pięknych pożegnań. Chelsea zasłużenie rozbiła w puch Arsenal 4:1, a Zawodnikiem Meczu zasłużenie wybrano strzelca dwóch goli Edena Hazarda, który w najlepszy możliwy sposób pożegnał się z „The Blues” i teraz przeniesie się do Hiszpanii by pomóc podnieść z kolan Real Madryt. Żaden fan Chelsea nie ma prawa mieć do niego pretensji, że szuka nowych wyzwań czy że mógł zrobić dla klubu więcej.

Przez te siedem lat gry na Stamford Bridge dwa razy prowadził drużynę do mistrzostwa Anglii i dwóch triumfów w Lidze Europy. Zdobył Puchar Anglii i ligi Angielskiej, został wybrany Piłkarzem Roku i czterokrotnie do „11 sezonu”. Zostawia drużynę na trzecim miejscu w tabeli, czyli w Lidze Mistrzów. Premier League traci na rzecz La Liga swego najwybitniejszego piłkarza. Jak trafnie napisał na Twitterze Andrzej Twardowski z Canal Plus – dla Anglików to najboleśniejsza strata od przejścia Cristiano Ronaldo z Manchesteru United do Realu. Ale jak już odchodzić z klubu, łamiąc kibicom serca, to w takim stylu.

***

37-letni Petr Cech po meczu ze łzami w oczach po raz ostatni zdjął z głowy swój słynny hełmofon. Niczym czołgista, dla którego skończyła się wojna i zostaje demobilizowany do cywila. W ostatnim meczu w karierze nie udało mu się zostać bohaterem i pożegnać z drużyną wyczekiwanych od tak dawna europejskim trofeum. Do niego jednak kibice Arsenalu i tak mogę mieć najmniej pretensji za nieudany sezon.

Kończy karierę jako legenda Premier League – bramkarz, który przez 15 lat gry na Wyspach aż 202 razy zachował czyste konto! Z szacunkiem zarówno u kibiców Chelsea, z którą czterokrotnie zdobył mistrzostwo Anglii, wygrał Ligę Mistrzów i Europy. I nie stracił go nawet po przenosinach do Arsenalu. I u kibiców „Kanonierów”, choć się sięgnął z klubem tylko po Puchar Anglii. I pewnie nie straci go wracając na Stamford Bridge w roli dyrektora sportowego.

Patrząc na łzy dawnego druha, Didier Drogba napisał mu na Twitterze: „Serce mi pęka gdy patrzę na twoje wzruszenie. Wiem jak bardzo pragnąłeś wygrać ten finał, żeby skończyć karierę na szczycie. I tak jesteś najlepszym bramkarzem w historii Premier League. Miną wieki nim ktoś, o ile w ogóle, pobije twój rekord czystych kont. Merci, My Hero, love you”.

***

Trudno było się też nie wzruszyć patrząc z jakim pietyzmem obraca w rękach złoty medal za zwycięstwo Maurizio Sarri – pierwsze w 30-letniej karierze. Niczym dziecko, które pod choinką znalazła dokładnie te ekskluzywną zabawkę z drogiego sklepu, o którą prosiło w liście do Świętego Mikołaja. Włoski trener pożegnał się wreszcie z mianem „specjalistą od przegrywania wszystkiego” (istotnie dotąd jedynym sukcesem było mistrzostwo Serie D i amatorski puchar Włoch z czwarto-ligowym Sansovino).

Triumf w Baku był nagrodą dla Sarriego za niewdzięczny pierwszy sezon w Chelsea. Krytykowany od pierwszych tygodniu pracy na Wyspach, momentami wręcz wyśmiewany przez kibiców i media. Szacunku odmawiali mu nawet własni piłkarze, którzy potrafili się jawnie buntować wobec jego decyzji. Jak Kepa Arizabalaga, który odmówił zmiany w dogrywce finału Carabao Cup z Manchesterem City, by rzuty karne mógł bronić Willy Caballero. Bezradny Sarri miotał się za linią boczną, chcąc nawet opuścić stadion, bo wymykała mu się szansa na wymarzone pierwsze trofeum.

Wtorkowe media obiegły sceny z ostatniego treningu „The Blues” przed finałem w Baku, który Włoch opuścił przed czasem, dwukrotnie kopiąc niebieską klubową czapeczkę w drodze ze stadionu. Wyprowadziło go z równowagi zachowanie Davida Luiza, który wyrżnął łokciem w twarz Gonzalo Higuaina, a przywoływany do porządku i namawiany do przeprosin, odmówił i odpyskował.

Wydawało się, że po meczu z Arsenalem nie zostanie w klubie ani minuty dłużej. Zwłaszcza, że media donosiły od zainteresowaniu Juventusu, AC Milan czy AS Roma. Sam Sarri oświadczył jednak, że uwielbia Premier League. „Wiem, czego jeszcze mogę dokonać z Chelsea i cieszę się, że tu jestem. Myślę, że zasłużyłem na zachowanie posady, ale to wyłącznie moja opinia” – stwierdził na konferencji.

***

Ja mam nadzieję, że w Baku byliśmy świadkami jeszcze jednego pożegnania – z przyznawaniem przez UEFA organizacji finałów prestiżowych rozgrywek krajom autorytarnym, a zwłaszcza mającym konflikt zbrojny z sąsiadami. Pożegnania z sytuacją, w której jednym kryterium przyznania praw organizacji finału jest suma przelewu, a nie względy bezpieczeństwa i wygody kibiców.

Z tego powodu finał Ligi Europy w Baku na długo zapamiętamy jako ten, który piłkarz Arsenalu Henryk Mychitarjan mógł obejrzeć jedynie w telewizji. Solidaryzujący się z nim koledzy, nie mogli włożyć koszulek z nazwiskiem Ormianina, a kibice, który ważyli się je założyć byli zatrzymywani przez policję.

Odległość do Baku, mała ilość lotów, horrendalne ceny biletów lotniczych i hoteli, sprawiły, że trybuny stadionu ziały pustkami – z 12 tysięcy angielskich kibiców doleciało siedem tysięcy, którzy skandowali: „Fuck UEFA, czy tego właśnie chcecie?” Z wydarzeń na boisku widzieli niewiele, siedząc niemal kilometr od murawy. Podobnie jak my przed telewizorami, realizacja wyglądała bowiem jak z lat 70. ubiegłego wieku, a malutkie figurki zawodników na ekranie dawały poczucie gry w Sensible Soccer.

Atmosfera na stadionie przypominała raczej tę towarzyszącą przedsezonowym meczom towarzyskim rozgrywanym w Azji, a nie finałowi prestiżowych rozgrywek jaki UEFA stara się uczynić Ligę Europy. Idzie jej opornie skoro polski kibic musiał tego wieczoru wybierać między meczem Arsenalu z Chelsea, a naszej kadry z Senegalem na MŚ U-20. Rozumiem, że to tylko reprezentacje młodzieżowe, ale trzeba było dogadać terminy z FIFA, bo piłka powinna nas łączyć, a w tym przypadku podzieliła.

Zostaw odpowiedź